Search

Za tradicemi do Uherského Hradiště

Uherské Hradiště

8 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Lidové písně, zvyky, kroje, tance, ale i dobré víno a regionální dobroty patří k lákadlům, za kterými se vyplatí cestovat na Slovácko. Platí to i o Uherském Hradišti, které je přirozeným centrem Slovácka.

V centru Uherského Hradiště na Masarykově náměstí vás vtáhne do tradic, do přírody, krajiny a mezi obyčejné lidi Slovácka i blízkého Slovenska poutavá expozice Galerie Joži Uprky.  Nemusíte být milovníkem či znalcem výtvarného umění, a přesto oceníte osobité obrazy, kterými Joža Uprka na přelomu 19. a 20. století přispíval k pozvednutí kulturní úrovně Moravy. V galerii se můžete inspirovat k návštěvám míst spojených s působením Joži Uprky na Slovácku, nebo k ochutnávkám vína, které patřilo k malířově nejoblíbenějším.

Cesta za vínem vede do Vinohradské ulice v místní části Mařatice. Zdejší vinné sklepy údajně pamatují dobu, kdy v regionu pobývali sv. Cyril a Metoděj, ale zcela jistě v nich místní víno ochutnávali jak Joža Uprka, tak i malíř Mikoláš Aleš či spisovatel Alois Jirásek.

Vinohradskou ulicí vystoupejte ke Skanzenu Rochus. Je to nevelké muzeum v přírodě uprostřed krajiny Slovácka, které nabízí poznání lidových písní, tance, dobrého vína či slivovice a také ukázku tradiční rukodělné výroby. Navrátí vás do doby, kdy v podobných obydlích žily naše babičky či prababičky.

Areál muzea leží na úbočí Černé hory. Nedaleko skanzenu stojí kaple sv. Rocha, která dala celému území název. Vycházka příjemně zvlněnou krajinou je vyznačena místním turistickým značením (červenobílý čtverec).

Zpáteční trasa z centra Uherského Hradiště je dlouhá cca 8 km.

TIP na akce:

Řemeslné léto ve skanzenu Rochus

49. letní filmová škola Uherské Hradiště 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme