Search

Záhlinice a Národní divadlo

Hulín

10 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Odpověď naleznete ve zdejším Muzeu Františka Skopalíka, bývalého dlouholetého starosty Záhlinic, a poslance Říšské rady. Na zajímavé výlety se pak můžete vydat do přírodního parku Záhlinické rybníky. Rybníky jsou hnízdištěm velkého množství vodního ptactva.

Záhlinice jsou malá nenápadná obec, která je dnes součástí města Hulína. V 19. století byly Záhlinice plné novátorství a pokrokových události. Například zde v roce 1857 došlo k prvnímu (dobrovolnému) zcelení polních pozemků na Moravě. Vesnice měla parní mlátičku, žací stroj, vlastní cihelnu, byl zde postaven pivovar a sladovna. Ze zdejšího kamenolomu pochází kámen vložený do základů pražského Národního divadla. Má pořadové číslo 12 a nese nápis “Záhlinice na Moravě, vlasti Tobě ku oslavě“. Na rozdíl od základních kamenů přivezených ze symbolických míst, je tento kámen spojen s výraznou osobností bývalého dlouholetého starosty Záhlinic, a také poslance Říšské rady Františka Skopalíka. Odkaz tohoto vlastence, který chodil v hanáckém kroji a hovořil zásadně česky, uchovává Muzeum Františka Skopalíka v centru Záhlinic.

Krajina kolem Záhlinic charakteristická lukami, poli, lužními lesy a soustavou rybníků, tvoří základ pro jedinečný a celoevropsky uznávaný přírodní park Záhlinické rybníky. Hnízdí zde řada vodních a tažných ptáků. Ornitologové zde napočítali neuvěřitelných 270 druhů. Při trošce štěstí je uvidíte, třeba to bude kormorán velký, volavka popelavá, volavka bílá či lžičák pestrý a řada dalších. Historie Záhlinických rybníků sahá do 14. století, později, ve století šestnáctém, je rozšířil olomoucký biskup Jan Skála z Doubravky, který je autorem vůbec první učebnice rybníkářství v českých zemích. Rybníky v Záhlinicích byly v 18. století vysušeny a přeměněny na pastviny, ale v druhé polovině dvacátého století byly znovu obnoveny.

Po prohlídce Muzea Františka Skopalíka se vydejte na cca 10 km dlouhou vycházku do Kroměříže. Projdete soustavou rybníků a budete pokračovat lužním lesem, kterým vede 4 km dlouhá naučná stezka Zámeček. Ta směřuje od Doubravického rybníka do Kroměříže do místní části Dolní Zahrady. Trasa je vedena po zpevněných komunikacích, je vhodná i pro cyklisty a zvládnete ji i s kočárkem.

Dostupnost Muzea Františka Skopalíka je pro vozíčkáře složitá, do expozice vedou schody a na místě není ani výtah nebo plošina. Trasa do Kroměříže je pro vozíčkáře sjízdná, ale u vstupu do lužního lesa je cyklistická závora, je tam při zemi břevno, které je potřeba přejet – zde je nutná dopomoc. Trasa naučné stezky Zámeček (v lužním lese) je vhodná i pro in-line bruslení.

Přesnou trasu najdete TADY.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme