Search

Zlín filmařský

Zlín

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

„Žurnálem Baťa“, který měl formu dokumentárně propagačních reportáží, firma Baťa v r. 1927 zahájila vlastní systematickou filmovou tvorbu. Později se točily také filmy instruktážní, školní a dokumentární. O historii i současnosti vypovídá „Filmový uzel“ v areálu Filmových ateliérů ve Zlíně-Kudlově.

Ve Filmovém uzlu se mimo jiné dozvíte, že Zlínské filmové ateliéry jsou v provozu od roku 1936, vznikly podle návrhů architekta Karfíka na Kudlově nedaleko Lesního hřbitova ze zcela prozaických důvodů – původní pracoviště, situovaná do rušného prostředí reklamního odd. Baťa, filmařům nevyhovovala. Také se seznámíte s významnými osobnostmi zlínského filmu – Elmarem Klosem, Ladislavem Koldou, Alexandrem Hackenschmiedem, Jaroslavem Novotným, kteří stáli u vzniku ateliérů. Jména Klos a Hackenschmied (od r. 1946 Hammid) najdete mezi držiteli filmových Oskarů. Osobností, které zde působily, ale bylo mnohem více: skladatel filmové hudby Zdeněk Liška, režiséři Karel Zeman či Hermína Týrlová. S nimi přišla do Zlína animovaná tvorba a výroba trikových filmů. Loutkový film Ferda Mravenec od Hermíny Týrlové či Zemanův snímek Cesta do pravěku patří k legendám.

Filmové ateliéry objevila i cestovatelská dvojice Hanzelka – Zikmund, zlínští filmaři je školili, jak správně natáčet a zpracovávali následně jejich filmový materiál. Byl to jeden z důvodů, proč se tito cestovatelé rozhodli ve Zlíně usadit. Miroslav Zikmund zde koupil vilu od režiséra Elmara Klose, Jiří Hanzelka se nastěhoval do vily postavené na sousedním pozemku, obě stavby projektoval architekt Plesník. Zatímco M. Zikmund žil ve Zlíně až do své smrti v roce 2021, Jiří Hanzelka strávil ve Zlíně jen dva roky. Vila Miroslava Zikmunda je přístupná veřejnosti v režimu komentované prohlídky.

Filmový uzel Zlín vám umožní nahlédnout do tvorby animovaných filmů, dokonce zde máte skvělou příležitost pro vlastní kreativitu, můžete si zde vyrobit vlastní krátký animovaný film.

Návštěvu areálu zlínských filmových ateliérů můžete spojit s prohlídkou ojedinělého Lesního hřbitova, který leží v sousedství „filmové“ čtvrti Fabiánka. Místo posledního odpočinku zde má řada osobností zlínského filmu, například Karel Zeman, Jaroslav Novotný, Josef Pinkava či Hermína Týrlová, ale i cestovatel Miroslav Zikmund.

 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme