Kouzlo rodinného loutkového divadla

Loutky a kompletní loutková divadla s mnoha scénickými proměnami určená pro domácí či školní prostředí zejména z období Rakousko-Uherska a první Československé republiky jsou hlavním lákadlem výstavy Kouzlo rodinného loutkového divadla. Děti se mohou těšit na rozpustilého Kašpárka, strašidelného Čerta, vznešenou Princeznu s Rytířem a další.

Kouzlo rodinného loutkového divadla

Termíny

  • 29. 10. 2015 - 21. 2. 2016

Adresa

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 573 032 111, +420 573 032 326
e-mail: hana.cubanova@muzeum-zlin.cz
www: www.muzeum-zlin.cz

Další informace

Kouzlo rodinného loutkového divadla

Na své si zde mohou přijít zejména ctitelé krásných loutek, milovníci pohádkových bytostí a především děti, kterým se zde nabízí pohled na řadu historických rodinných divadel s půvabnými loutkami různých výrobců. Výroba loutek patřila k české tradici, v průběhu staletí se obliba loutek měnila, za nejslavnější období této obliby je považována první polovina minulého století, kdy loutkové divadlo nesmělo chybět v žádné české rodině.

Výstava Kouzlo rodinného loutkového divadla představuje ukázky modelovaných loutek i loutky jedinečné, originální, vytvořené umělci pro konkrétní rodinná divadla a divadla sestavená z tištěných dekorací navržených předními českými výtvarníky.

Všechny loutky i divadla jsou ze sbírky výtvarnice Marie Jiráskové a režiséra dokumentaristy Pavla Jiráska. Oba jsou dnes známí jako sběratelé a badatelé v oblasti českých historických loutek a loutkových divadel. Loutky a loutkářskou scénografii začali sbírat v polovině osmdesátých let a dnes po třiceti letech je jejich sbírka ucelenou kolekcí zaměřenou především na tzv. rodinné a spolkové divadlo od konce 19. století až do roku 1950. Marie a Pavel Jiráskovi o historických loutkách také píší a účastní se řady výstavních projektů u nás i v cizině, jsou spoluautory prestižních publikací Česká loutka a Loutka a moderna.

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí