Hrad Buchlov z první poloviny 13. století byl českým králem založen jako obranný hrad. Nikdy nebyl zcela dobyt. Hrad byl také správním střediskem. Hradu vévodí věž s otevřenou vyhlídkou. Největší úpravy hradu proběhly v 16. století, kdy jej vlastnil rod Zástřižlů. Horní hrad byl v té době přestaven k reprezentačním a obytným účelům. Poslední stavební úpravy proběhly, když hrad vlastnili pánové z Petřvaldu (1644–1800). Opevnění hradu bylo rozšířeno o současné první nádvoří s věžovou bránou a bastionem. Hanuš Zikmund z Petřvaldu nechal v letech 1670 - 72 na protějším kopci (Modla) vystavit kapli sv. Barbory. Od roku 1751 byl hrad trvale neobydlen, zásluhou rodu Berchtoldů však nechátral. Berchtoldové byli velcí cestovatelé, artefatky a kuriozity z jejich cest lze obdivovat také na hradě Buchlově.
K hradu se váže pověst o lípě zasazené kořeny vzhůru. To mělo být znamením neviny zbrojnoše Vlčka nařčeného ze zrady. Lípa je dodnes k vidění na nádvoří hradu.
Interiéry hradu jsou veřejnosti přístupné od dubna do října. Konkrétní možnosti a časy prohlídek jsou zveřejněny na www.hrad-buchlov.cz/cs/informace-pro-navstevniky.