Výstava Jiří Karásek ze Lvovic

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně představí básníka a významného sběratele Jiřího Karáska ze Lvovic. Mezi díly z bohaté Karáskovy galerie se objeví kresby umělců, jako je Giorgio Vasari, Goya, Rembrandt nebo Maurice Utrillo. Z českých autorů to budou kupříkladu díla Jana Zrzavého, Bohumila Kubišty a Josefa Váchala.

Výstava Jiří Karásek ze Lvovic

 

Část expozice se věnuje současným umělcům reagujícím na básníkův život. Výstava Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla bude zahájena vernisáží 19. listopadu v 17 hodin a k vidění bude v grafickém kabinetu do 23. února 2019. Vernisáž doprovodí večer poesie Červený dvůr básníka Vladimíra Janovice s úvodním slovem Jana Šulce. O hudební doprovod se postará Tomáš Vtípil.

Výstavu Jiří Karásek ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla připravuje krajská galerie ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. Představí básníka, kritika, předního představitele české dekadence, zakladatele Moderní revue a také významného sběratele Jiřího Karáska ze Lvovic. V úzkém výběru z bohaté Karáskovy galerie se na výstavě objeví zhruba čtyřicet obrazů a kreseb mistrů jako je Giorgio Vasari, Albrecht Dürer, Rembrandt, Francisco Goya a Maurice Utrillo, dále zde budou vystaveny rovněž rukopisy veršů Jiřího Karáska ze Lvovic a ukázky z básníkovy vzácné knihovny.

Vstupní část expozice vytvoří díla současných umělců. K této reminiscenci na básníkovu osobnost přijali pozvání Tomáš Němec, Daniel Balabán, Tomáš Pilař, Jan Vytiska a také Jan Švankmajer.

 

Výstava Jiřího Karáska ze Lvovic – Barevné květy uschly v tón jak ze skla navazuje na volný cyklus stejně utvářených expozic, které krajská galerie připravuje ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví v Praze. V minulých letech se tak návštěvníci mohli seznámit s tvorbou v souznění slovesného a výtvarného umění Kuběny & Nezvala, Karla Hynka Máchy, Karla Hlaváčka, Jiřího Koláře nebo Karla Jaromíra Erbena.  

Expozici v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně můžete navštívit až do 23. února 2020. 

Termíny

  • 19. 11. 2019 • 17:00
    Vernisáž výstavy
  • 20. 11. 2019 - 23. 2. 2020

Adresa

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Vavrečkova 7040
760 01 Zlín

Kontakt

telefon: +420 573 032 220
e-mail: info@galeriezlin.cz
www: www.galeriezlin.cz

Další informace

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí