Gurmánské večery

Podzim si gurmáni spojují nejen se Svatomartinskou husou a víny: nastává také sezóna bílých lanýžů.

Gurmánské večery

 

Jedním z mála míst na Moravě, kde se letos k ochutnání naskytne příležitost, bude 21. až 24. listopadu Bistrotéka Valachy ve Zlíně. Speciální degustační večer chystá na 21. listopad také Spa hotel Lanterna ve Velkých Karlovicích.

Zatímco černé lanýže dnes naleznete v nabídce restaurací již běžně, bílé lanýže jsou stále raritou. Jsou totiž několikanásobně dražší a navíc i těžko dosažitelné: nelze je pěstovat, vyskytují se jen na několika místech na světě (nejvyhlášenější je italská oblast Piemont) a rostou pod zemí, takže se dají najít prakticky jen díky cvičeným psům či prasatům. To vše stupňuje jejich cenu, která se podle úrody v daném roce pohybuje od 60 do 120 tisíc korun na kilogram. Problémem je i jejich obtížná dostupnost. 

 

Bílý lanýž vypadá jako ošklivá brambora. Má velmi výrazné aroma a především nezaměnitelnou chuť, která podtrhuje zážitek z pokrmu. Do jídla se přidává syrový, strouhaný přímo před hostem na tenké plátky v množství 3 až 4 gramy na pokrm. I přes vyšší cenu si nachází stále více oddaných fanoušků, kteří si tuto delikatesu rádi dopřejí alespoň jednou za rok.

Bistrotéka Valachy v Obchodním domě Zlín bude bílé lanýže nabízet od 21. do 24. listopadu a to ve stylu, jakým si je běžně užívají sami Italové. Hosté si mohou pochutnat kdykoli během dne – zpestřit si strouhaným bílým lanýžem míchaná vajíčka či omeletu ke snídani, risotto k obědu, nebo ochutnat v rámci tříchodového menu k večeři. Těšit se mohou i na speciální nabídku italských vín.

 

Ve Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích se 21. listopadu chystá již tradiční degustační večer Noc bílých lanýžů. Připraveno bude šestichodové menu, v němž nebude chybět ani typická italská těstovina tajarin, která skvěle podtrhuje chuť bílého lanýže. Zajímavostí je jistě i lanýžová zmrzlina. Rezervace míst se rychle plní.

Termíny

  • 21. 11. 2019

Adresa

Hotel Lanterna
Velké Karlovice 639
Léskové
756 06 Velké Karlovice

Kontakt

Další informace

Fotogalerie

Nejbližší cíle v okolí