Festivaly a lidové slavnosti

Festivaly a lidové slavnosti

Slavnosti a festivaly jsou kořením Východní Moravy. Ať již jste v kterémkoliv místě, vždy žádejte kalendář akcí, protože se zde stále něco děje. Jsou to fašanky, poutě, jízdy králů, hody, slavnosti i jarmarky. Po celý rok, téměř každý víkend, ožívá akcemi například  Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, největší muzeum svého druhu ve střední Evropě.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Nezapomenutelný zážitek nabízejí každoročně v září Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Dvoudenní  akce  je  spojena  s  průvodem  a  vystoupeními  téměř sedmi tisíc krojovaných  účastníků, ochutnávkou výborných vín, regionálních specialit, jarmarkem. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny památky, jsou pořádány zábavné jízdy na Baťově kanálu apod.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Vizovické trnkobraní

Dva  dny  plné  hudby,  vystoupení špičkových  muzikantů a skupin různých žánrů nabízí srpnový  festival ve Vizovicích.  Akce  vznikla v  roce  1967  jako  oslava nejvýznamnějšího  plodu  regionu – švestek a z nich vyrobených lahůdek,  včetně  valašské slivovice. Tradičním  vrcholem festivalu  je  mezinárodně  proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

Vizovické trnkobraní

Slovácká jízda králů

Slovácká  Jízda  králů  je jedinečná lidová slavnost, která je zapsána  na Seznamu UNESCO. Nositeli této tradice jsou obce  Vlčnov,  Kunovice, Hluk  a  Skoronice.  Ve  Vlčnově  se  Jízda  králů  koná  každoročně,  v  Kunovicích  se  koná  každé  dva  roky.  V  Hluku  se  jezdí  Jízda  králů  vždy  jednou  za  tři  roky  jako  součást  Dolňáckých  slavností  (2014).  Hlavními  účastníky  jsou  král na bělouši a  jeho  družina, kteří  na opentlených  koních v  doprovodu  krojovaného  průvodu  objíždějí  celou  obec a  vyvolávají  prastaré  verše  na  oslavu  svého  krále  i  jako  žádost  k  jeho obdarování.  Králem  je  nedospělý chlapec  (panic) oblečený  ve  starodávném  ženském  kroji,  v  ústech  držící růži.

Slovácká jízda králů