Festivaly a lidové slavnosti

Festivaly a lidové slavnosti

Slavnosti a festivaly jsou kořením Východní Moravy. Ať již jste v kterémkoliv místě, vždy žádejte kalendář akcí, protože se zde stále něco děje. Jsou to fašanky, poutě, jízdy králů, hody, slavnosti i jarmarky. Po celý rok, téměř každý víkend, ožívá akcemi například  Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, největší muzeum svého druhu ve střední Evropě.

Slovácká jízda králů

Slovácká  Jízda  králů  je jedinečná lidová slavnost, která je zapsána  na Seznamu UNESCO. Nositeli této tradice jsou obce  Vlčnov,  Kunovice, Hluk  a  Skoronice.  Ve  Vlčnově  se  Jízda  králů  koná  každoročně,  v  Kunovicích  se  koná  každé  dva  roky.  V  Hluku  se  jezdí  Jízda  králů  vždy  jednou  za  tři  roky  jako  součást  Dolňáckých  slavností  (2014).  Hlavními  účastníky  jsou  král na bělouši a  jeho  družina, kteří  na opentlených  koních v  doprovodu  krojovaného  průvodu  objíždějí  celou  obec a  vyvolávají  prastaré  verše  na  oslavu  svého  krále  i  jako  žádost  k  jeho obdarování.  Králem  je  nedospělý chlapec  (panic) oblečený  ve  starodávném  ženském  kroji,  v  ústech  držící růži.

Slovácká jízda králů

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Nezapomenutelný zážitek nabízejí každoročně v září Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Dvoudenní  akce  je  spojena  s  průvodem  a  vystoupeními  téměř sedmi tisíc krojovaných  účastníků, ochutnávkou výborných vín, regionálních specialit, jarmarkem. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny památky, jsou pořádány zábavné jízdy na Baťově kanálu apod.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Vizovické trnkobraní

Dva  dny  plné  hudby,  vystoupení špičkových  muzikantů a skupin různých žánrů nabízí srpnový  festival ve Vizovicích.  Akce  vznikla v  roce  1967  jako  oslava nejvýznamnějšího  plodu  regionu – švestek a z nich vyrobených lahůdek,  včetně  valašské slivovice. Tradičním  vrcholem festivalu  je  mezinárodně  proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

Vizovické trnkobraní

Památky a folklor na Východní Moravě: