Search

Do Uherského Brodu za učitelem národů

Uherský Brod

5 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Jan Amos Komenský, kterého s oblibou označujeme jako učitele národů, patří k významným filosofům, učencům a spisovatelům 17. století. K poznání jeho života a díla se vydejte do Uherského Brodu, seznamte se s historií města. A také si dopřejte vycházku s výhledy do krajiny.

Uherský Brod je královské město, které stojí za návštěvu a prohlídku. Pokud přijedete vlakem či autobusem, pak vás do městského centra navede žlutě značená turistická trasa vedoucí od nádraží nejprve lávkou pro pěší a poté Komenského ulicí na Masarykovo náměstí. Zde si prohlédněte obelisk Via Lucis, zastavte se v turistickém informačním centru pro inspiraci k prohlídce či dalším návštěvám města. Pak již zamiřte do Muzea Jana Amose Komenského. To sídlí v bývalém městském hradu.

Muzeum je koncipováno v souladu se zásadami, které Jan Amos Komenský nejen hlásal, ale také prosazoval a využíval. Jsou to např. pravidla o názornosti, přiměřenosti a systematičnosti vzdělávání, či výuce od jednoduššího ke složitějšímu. Muzeum se může pochlubit novou expozicí, s vypovídajícím názvem Na jevišti světa. Jan Amos Komenský a jeho doba. Expozice rozložená ve čtyřech sálech, je veřejnosti zpřístupněna od března 2022. Zcela jistě vás osloví multimediální instalace, obrazy, data o životě filosofa.

Samostatným okruhem je pak expozice z historie Uherskobrodska. Na prohlídku Muzea J. A. Komenského můžete navázat zajímavou vycházkou. Projdete po žlutém turistickém značení kruhovou křižovatku nad muzeem. U nového hřbitova turistickou trasu opustíte a dále směřujete po trase Havřické naučné stezky. Ta je v terénu značena červeným čtvercem s bílou uhlopříčkou. Orientaci usnadní ukazatele, v terénu jsou umístěna také odpočivadla a naučné tabule. Kolem pravoslavného kostela vede trasa ke hvězdárně, pak mírně stoupá polní cestou a zvolna se stáčí k severu. Od hvězdárny po 1 km chůze dorazíme k vyhlídce s bránou do krajiny. Užijeme si výhledy, zejména na hřeben Bílých Karpat a zvolna klesáme do Havřic, které jsou jednou z městských částí Uherského Brodu. V Havřicích máte v nohách cca 5 km chůze. Jezdí odtud autobus i vlak. Do Uherského Brodu k dopravnímu terminálu je to 2,5 km východním směrem.

Možnost občerstvení v Uherském Brodu.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme