Search

Na Králův stůl z Modré po modré!

Modrá

11 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

K tajemnému Královu stolu se vydáme z obce Modrá nedaleko od Velehradu. Modrá nabízí řadu zážitků v Archeoskanzenu, areálu Živá voda, výběhu praturů, Centru slováckých tradic, teráriu. K tomu je zde možnost ubytování a stravování ve stylovém hotelu.

Obec Modrá leží na dohled od Velehradu. Historii osídlení datují archeologické nálezy až do období kolem roku 5000 př. n. l. Pro Modrou je významné období Velkomoravské říše – byly zde odkryty základy kamenného kostela z přelomu 8. a 9. století a další archeologické objevy. Byly impulzem k vybudování Archeoskanzenu, který byl otevřen v roce 2014 jako dobová rekonstrukce opevněného velkomoravského sídla. Archeoskanzen spolu s objekty areálu Živá voda, terária, hotelu, restaurace, Centra slováckých tradic a výběhu s pratury tvoří komplex turistické infrastruktury nazvaný SKANZEN Modrá. K výletu do Modré si rezervujte minimálně jeden den. Prohlídku SKANZENU doplňte 11 km dlouhým turistickým výšlapem.

Cílem výletu je zvláštní kámen – Králův stůl – obestřený tajemstvím o dosud nevysvětleném účelu. Jeho existence byla zmíněna i v listině českého krále Přemysla Otakara I. z roku 1228, kdy označoval hranice tří tehdejších panství. Názorů na jeho původ a účel je celá řada. Některé se opírají o seriózní vědecké zkoumání, jiné obsahují notnou dávku představivosti a fantazie. Zjevné je to, že se jedná o kámen, který geologicky patří do zdejší krajiny, nebyl sem tedy přivezen. Je také zřejmé, že byl opracováván a upravován lidskou rukou. Nebylo by seriózní zde spekulovat o tom, která z mnoha teorií či pověstí je ta správná, nechejme tajemnému stolu jeho tajemství a vnímejme vlastní pocity, které v nás zanechá. Modře značená pěší trasa vede z obce Modrá od areálu Archeoskanzenu. Nejprve kolem repliky kostela sv. Jana Křtitele, která je postavena nedaleko originálních základů velkomoravského kostela z 9. století. Pak dorazíte k dřevěné rozhledně nad obcí Modrá, shlédnete okolní krajinu a pokračujete kolem soustavy lesních rybníků ke Královu kameni. Část cesty nám bude dělat společnost Naučná stezka Fauna a flóra Chřibů. Zpět se vraťte stejnou cestou. Možnost občerstvení na trase.

Cykloturisté využijí cyklotrasu č. 5013.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme