Tradiční Vánoce ve Vlčnově

Vlčnov

9. 12. 2023
Muzeum lidových pálenic
Vlčnov 65, 687 61 Vlčnov

Ukázky tradiční adventní a vánoční výzdoby, ochutnávka pokrmů, ukázky řemesel, obchůzky malých i velkých koledníků, muzikantů, Tří králů, Lucek, Mikuláše s čertem a andělem a další lidové zvyky.
účastní se jí téměř všechny folklorní soubory, sbory a muziky z Vlčnova. Tradiční vánoční atmosférou ožívají všechny památkové domky v obci. Po vesnici a do hospodářských usedlostí přichází skupiny koledníků, jsou zde ukázky tradiční lidové výzdoby při vánočních svátcích či v období adventu, štědrovečerní jídla, ukázky zvyků, věštění, řemeslné předvádění a rukodělné činnosti, nechybí ani živé vaření na ohni a v peci, pečení oplatků v tradiční oplatečnici apod. Po obci obcházejí Mikuláš s čertem a andělem, Luce, Barborky, koledníčci malí i velcí, pastýř práskající bičem, tři králové a další. Program začíná společnou koledou všech zúčastněných před chalupou č. 56 (Muzeum pálenic) a následně se skupinky rozcházejí do dalších objektů a volně po dědině. Zastavují se v chalupách či venku před nimi, zazpívají a „zavinšují“ vše dobré do nového roku a pokračují zase dále. Obcí se nese zpěv, muzika, práskání bičem a troubení ponocného...

V usedlosti č. 57 bude ukázka Adventu: draní peří, předení na kolovratu, výklad o adventní době. V další chalupě č. 65 - ukázka Vánoc na konci 19. a počátku 20. století: nad stolem pověšená chvojka ozdobená jablíčky a ořechy, vaření kyselice, pečení oplatků. Ve Slovácké jizbě pod kostelem - Vánoce v 1. polovině 20. století: stromeček ozdobený starodávnými baňkami, papírovými ozdobami, ukázky odlévání olova a vyšívání. V Galerii na Měšťance, v rámci otevření výstavy o proměnách stromečků v čase, si mohou děti namalovat perníčky či vyrobit figurky ze sušeného ovoce. I sem přijdou zazpívat a zavinšovat koledníci malí i velcí, hrát bude cimbálová muzika.

Návštěvníci Tradičních Vánoc ve Vlčnově mohou ochutnat domácí kyselicu, vánoční oplatky, zelníky, na zahřátí bude k dostání čaj i svařák. Přijďte zažít a ochutnat krásnou vánoční atmosféru starých časů.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme