Search

Moravská gobelínová manufaktura

Husova 364, 757 01 Valašské Meziříčí

Valašské Meziříčí

Moravská gobelínová manufaktura je jediná dílna svého druhu na Moravě a ve Slezsku. Můžete si zde prohlédnout historické tkalcovské vybavení (tkalcovské stavy, postřihovačku, přadenovačku, skačku), na kterém dodnes pracují zkušené tkadleny a vazačky. Prezentovány jsou díla ze současné i starší tvorby. Mezi nejslavnější díla gobelínky patří opona Národního divadla v Praze. Umění tkaní gobelínů si návštěvníci mohou i vyzkoušet.
Celoročně
Muzeum

Ručnímu tkaní gobelínů, koberců a uměleckých tapisérií se v Moravské gobelínové manufaktuře věnují již více než sto let. S tvorbou gobelínů začal Rudolf Schlattauer v roce 1898. V roce 1909 se sídlo firmy přesunulo do Valašského Meziříčí (Křížkovského ulice), kde od roku 1929 působí doposud na stejné adrese (Husova ulice).

Moravská gobelínová manufaktura svým ojedinělým projektem Živé muzeum gobelínů umožňuje veřejnosti navštívit gobelínové dílny s více než stoletou tradicí za plného provozu.

Živé muzeum gobelínů

V Živém muzeu gobelínů nejen uvidíte vznikat gobelín, ale tkaní si můžete také sami vyzkoušet. V chodu zde uvidíte historické stroje i historické a moderní tapiserie.

V kobercové dílně si budete moci prohlédnout i vyzkoušet vázání koberců klasickou perskou technikou. V restaurátorské dílně se seznámíte s tkaním nových gobelínů i restaurováním historických gobelínů. V galerii si vyzkoušíte historický kelimový stav i stav na tkaní gobelínů.

Možnost občerstvení nabízí stylová Schlattauerova kavárna, kde si můžete prohlédnout galerii moderních a historických tapiserií.

Moravská gobelínová manufaktura návštěvní doba

Moravskou gobelínovou manufakturu - Živé muzeum gobelínů je možné navštívit v pracovní dny v čase 8.00 - 14.00. Pro individuální návštěvy je k dispozici tištěný průvodce. Prohlídky s výkladem pro skupiny minimálně 10 osob je nutné objednat předem. Výše vstupného a návštěvní doba na www.gobelin.cz.

Zajímavých a ojedinělých míst je na Východní Moravě mnohem víc, podívejte se také na další zajímavé prezentace tradic a řemesel na www.vychodni-morava.cz/kultura/.

Turistické cíle

Slovácko
Staré Město
Terárium v KOVOZOO
Celoročně
Expozice
Slovácko
Topolná
Muzeum v přírodě Topolná
Celoročně
Muzeum
Slovácko
Staré Město
Muzeum veteránů
Celoročně
Muzeum
Slovácko
Staré Město
Muzeum kovářství
Celoročně
Muzeum
Kroměřížsko
Kroměříž
Květná zahrada Kroměříž
Celoročně
Slovácko
Korytná
Rozhledna Obecnice
Celoročně
Rozhledna
Slovácko
Nivnice
Rozhledna U Trojice
Celoročně
Rozhledna
Valašsko
Velké Karlovice
Rozhledna na Ztracenci
Celoročně
Rozhledna

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme