Search

Bílou stopou Javorníky

Nový Hrozenkov

Dostupnost
zima
středně obtížný

Běžkařská magistrála na Javorníkách, to je opravdová lahůdka pro milovníky bílé stopy. Pro nástup na trasu využijme sedlo Kohútka, které se nachází pod stejnojmenným vrcholem o nadmořské výšce 913 mnm.

Do sedla se můžeme dostat autem z údolí Vranča v Novém Hrozenkově nebo z tohoto údolí také pěšky. Od spodního parkoviště necelé tři kilometry chůze, což při vyhlídkách do malebné krajiny uteče jako voda. Pokud nejdeme do stopy ze sedla Kohútka, doporučujeme jít přímo k Horskému hotelu Portáš po modré turistické značce. Odtud už po červené hřebenové trase uháníme po krásné trase v nadmořských výškách nad 900 metrů na Malý Javorník (1024 mnm).

Pohled do krajiny Moravskoslezských a Vsetínských Beskyd

Zatím co dosavadní část trasy se pohybujeme na trase lemované lesy, od Malého Javorníku porost postupně řídne a před Ztracencem se nám naskýtá pohled do krajiny hor Moravskoslezských a Vsetínských Beskyd a při výstupu na Rozhlednu Ztracenec se můžeme kochat výhledem na slovenské hory. A že to stojí za to.  Pokračujeme po jednostranně odkryté planině stopou na nejvyšší bod naší cesty, kterým je Velký Javorník (1072 mnm). Míjíme sjezdovky na Kasárnách a u rozcestí Butorky zahneme doleva do některé z horských chat v místním lyžařském resortu na občerstvení.

Vyhlášené borůvkové knedlíky

Máme za sebou cca 13 kilometrů a posilnění o slovenské gastronomické speciality se vydáme po žluté turistické značce zpět na hřeben Javorníků. Od Ztracence opětovně přes Malý Javorník projíždíme strojově upravenou stopou kolem Portáše zpět na Kohútku. Místní borůvkové knedlíky mohou být sladkou tečkou našeho 25 kilometrů dlouhého běžkařského putování Javorníky.

Délka trasy 49 kilometrů a nastoupáme 888 výškových metrů. Informace o stavu údržby tras najdete na www.valassko-hornivsacko.cz a na www.bilestopy.cz.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme