Search

Čertovy skály a betlém

Lidečko

13 km
Dostupnost
celoročně
středně obtížný

Tento tip na výlet ocení pěší turisté, ale zvládnete jej i na horském kole. Trasa dlouhá 13 km vede od Čertových skal v Lidečku přes Lačnovské skály a Lačnov do Horní Lidče.

Startujeme v Lidečku, kde na nás čekají pověstmi opředené Čertovy skály. Mohutný skalní blok má délku 150 metrů a výšku až 25 metrů. Je zde vyznačena téměř stovka horolezeckých tras. Jednu z pověstí o vzniku skal nabízí naučná tabule. Z vrcholu skaliska se nabízí pěkný pohled na obec Lidečko rozloženou po obou březích říčky Senice. Podél Čertových skal stoupáme po modře značené turistické trase západním směrem. Po pěti kilometrech chůze (nebo jízdy na horském kole) lesním terénem můžeme obdivovat Lačnovské skály. Jejich typickou vlastností je členitost povrchu, jsou v nich prohlubně, pukliny. To už jsme na žlutě značené trase, která pokračuje k severnímu konci obce Lačnov. Zde je vybudováno Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky. Bylo postaveno jako připomínka osudové tragédie obyvatel usedlosti, která byla na sklonku II. světové války německými vojsky vypálena a šest obyvatel zaplatilo svými životy. Na jaře je Lačnov cílem obdivovatelů krásy fialových květů vzácného šafránu.

Od muzea klesáme po turistické trase otevřenou krajinou nabízející dech beroucí výhledy do údolí a na okolní kopce a kopečky. Projdeme kolem Lačnovských rybníků a vstoupíme do Horní Lidče. Zde si nenechejte ujít prohlídku unikátního mechanického betlému. Od září 2022 je přístupná expozice Trezor přírody, novinka nabízející jedinečný pohled na krajinu hned 4 chráněných krajinných oblastí – CHKO Beskydy, CHKO Kysuce, CHKO Bílé Karpaty, CHKO Biele Karpaty.

Celá trasa výletu je vedena po Naučné stezce Vařákovy paseky. Naučné tabule, je jich celkem 15, seznamují nejen s osudy dnes již zaniklé osady, ale se zajímavostmi, který se na trase stezky nacházejí. Kromě naučných tabulí je trasa osazena odpočívadly.

Jak v Lidečku, tak v Horní Lidči je možnosti ubytování a stravování. Obě obce jsou dosažitelné autobusovou a vlakovou dopravou.

Možnost občerstvení v Lidečku, Lačnově a v Horní Lidči.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme