Search

Do Bojkovic za historií řemesel i za výhledy

Bojkovice

7 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Bojkovice leží v údolí řeky Olšavy na pomezí Vizovické vrchoviny a Bílých Karpat. Historie města sahá do raného středověku, zachycuje ji Muzeum Bojkovska. Díky svému vzhledu je znám zámek Nový Světlov stojící na místě původního obranného hradu.

Zámku se říká „Slovácké Miramare“ – natolik je podobný stavbě stojící v italském Terstu. Nejde ale o napodobeninu, Nový Světlov byl postaven o 4 roky dříve než jeho slavnější „dvojče“. Prohlídku zámku Nový Světlov doporučujeme předem naplánovat a ověřit návštěvní dobu, která bývá omezena akcemi, které jsou zde pořádány.

Muzeum Bojkovska, sídlící v centru města, provede návštěvníka historií Bojkovic a okolí od pravěku až do 20. století. V oddělení tradičních i netradičních způsobů obživy zaujme ojedinělá expozice již zaniklé živnosti zvěrokleštičské. Pro mnohé návštěvníky je překvapivé, že se v Bojkovicích těžila a zpracovávala železná ruda. Pozornost je věnována duchovnímu životu a umění, soudnictví, ale také relativně nedávné době, což demonstruje např. ukázka bydlení či školních prostor z 50. let minulého století. Poutavá je ukázka života v Moravských Kopanicích. Novinkou je restaurovaný původní domek z konce 18. století, který ukazuje životní podmínky nemajetných obyvatel města. Muzeum také zajišťuje komentované prohlídky kostela sv. Vavřince, který v minulosti mj. sloužil jako úkryt obyvatel před řadou nájezdů zejména z Uher.

Turisté ocení zajímavá vyhlídková místa v okolí Bojkovic. Jedním z nich je vyhlídkové místo Žleby, ležící necelý 1 km severně od kostela sv. Vavřince, vede k němu modrá turistická značka. Pěkné výhledy nabízí rozhledna Na Skalce, vzdálená 3,5 km jihovýchodně od centra města. Z náměstí se vydejte po modře značené turistické trase směr Krhov, z Krhova vede k rozhledně polní cesta. Více atraktivní je trasa po hřebeni. Na tu cca 150 m za Bojkovicemi odbočte vlevo (východním směrem) k letišti a pokračujte k Mazálkově vyhlídce s přírodním biotopem. Dalším vyhlídkovým místem na trase jsou „Dveře“ – stylizované zastavení v krajině. Rozhledna Na Skalce nabízí výborný výhled zejména na sever a západ, při dobré viditelnosti lze vidět Velkou Javořinu, hrad Buchlov dokonce Pálavu.

Rozhledna a muzeum jsou přístupné celoročně, zámek pouze v prohlídkové sezoně.

Přístupnost pro vozíčkáře – muzeum ani historický domek, který k muzeu patří, nejsou pro vozíčkáře vhodné (do muzea jsou schody, u domku práh a úzké dveře). Zámek Nový Světlov má bezbariérový přístup.

Trasu najdete TADY. Tato procházka k vyhlídce Žleby a rozhledně je sjízdná pro sportovně laděné rodiče s kočárky.

 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme