Search

Do podzemí za zlatou růží

Velehrad

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Vzácné vyznamenání, které papež Jan Pavel II. kromě Velehradu udělil jen sedmi dalším chrámům ve světě, je k vidění v podzemí baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Je jednou ze součástí zajímavého prohlídkového okruhu.

Skvostná barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje patří k největším církevním stavbám v naší zemi. Její interiér nabízí hned několik míst, která byste neměli při návštěvě minout: vyřezávané, bohatě zdobené lavice, oltář, kapli Panny Marie, Matky jednoty křesťanů s velehradským palladiem, hrob arcibiskupa A. C. Stojana v Královské kapli či nádhernými mozaikami zdobený sarkofág kardinála Tomáše Špidlíka v presbytáři baziliky.

Nejstarší historie celé stavby je ukryta v podzemí. Prohlídkový okruh, který je pro návštěvníky připraven, nabízí ukázku románských, gotických a barokních artefaktů. Ve skleněné vitríně je vystavena slavná Zlatá růže. Přístupné jsou prostory ambitu, kapitulní síně i barokní krypty.

Poutavá je expozice Martyrion věnovaná křesťanským mučedníkům víry 20. století. Prohlídku baziliky, poutního areálu či podzemí baziliky lze absolvovat buď s průvodcem, nebo lze využít technickou pomůcku – audioprůvodce, který obsahuje výklad ke všem prohlídkovým okruhům v řadě jazykových mutací (ČJ, AJ, NJ, PL, IT, FR).

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje je vozíčkářům přístupná bez omezení, prohlídkový okruh v podzemí s omezením.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme