Search

Holešov – kovaná historie

Holešov

3 km
Dostupnost
celoročně
nenáročný

Tradiční kovárna, stojící mezi zámkem a kostelem sv. Anny, je památkově chráněným objektem, v němž je zřízeno Malé muzeum kovářství. Součástí expozice je kovadlina, perlík, kovářská výheň a další kovářské nářadí a pomůcky, z nichž některé pocházejí až ze 16. století, ale i tajemná podzemní chodba.

Původní stavení zahrnuje kovářskou dílnu i kovářův příbytek. V turistické sezoně od května do srpna zde pravidelně probíhají komentované prohlídky, při kterých se seznámíte s historií kovárny a kovářského řemesla. Obdivovat můžete i kovářskou práci na 200 let starém hodinovém stroji ze zámecké věže, milovníky záhad pak zaujmou pověsti a legendy spojené s holešovským podzemím.

Nedaleko od kovárny se můžete seznámit s památkami židovské historie, kterými je Holešov proslulý. Zdejší barokní synagoga z 16. století má nesmírnou historickou hodnotu – je totiž jedinou zachovalou synagogou tzv. polského typu, která je charakteristická výzdobou používající květinové, ovocné či zvířecí motivy. Působil zde židovský učenec světového významu Sabbatai ben Meir Ha-Kohen, rabín zvaný Šach. Ten je pohřben na holešovském židovském hřbitově, založeném v druhé polovině 15.století. Tumba (náhrobek) rabína Šacha je jedním z 1500 náhrobků židovských obyvatel Holešova a okolí. Synagoga a hřbitov patří mezi nejvýznamnější památky židovské kultury v ČR.

Informace o dalších zajímavých místech v Holešově získáte v Městském turistickém informačním centru v přízemí holešovského zámku. Turistická sezona na zmíněných památkách je v období květen až srpen, po zbytek roku si prohlídku musíte objednat jako skupina, židovský hřbitov je přístupný po celý rok.

Trasu pro návštěvníky přijíždějící vlakem najdete TADY.

 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

 

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme