Search

Horní Lideč – betlém a naučná stezka Pulčínská cesta

Horní Lideč

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Horní Lideč leží na hranicích čtyř Chráněných krajinných oblastí (Beskydy, Bílé Karpaty v ČR, Kysuce a Biele Karpaty v SR). Vyhledávaným cílem turistů je unikátní celoročně otevřený betlém, kterého lze považovat za „vyřezávaného průvodce“ Zlínským a Trenčínským kraje.

Betlém se obrací do minulosti, ke kořenům naší kultury a k tradicím, na druhé straně je působivá řezbářská práce propojená s moderní audiovizuální technikou do emotivní projekce. Betlém stojí u kruhové křižovatky, ze které se vyjíždí směrem k Púchovu či k Trenčínu.

Na turistickou vycházku se z Horní Lidče vydáme po žluté značce směřující do osady Pulčín a odtud sejdeme na vlak či autobus do Lidečka. Od nádraží v Horní Lidči projdeme k železničnímu viaduktu, za kterým u historické zvonice značka odbočí mimo Vystoupáme loukami a pastvinami z Horní Lidče přes Pulčín, celková délka 10 km

Od vlakové stanice po žluté značce – cca 400 metrů obcí podél silnice na Slovensko. Projdeme pod dvěma železničními tratěmi. Nejprve pod tratí Masarykovy dráhy vedoucí do Valašských Klobouk a Brumova Bylnice a pak, po odbočení u historické dřevěné kapličky, pod elektrifikovanou tratí vedoucí na Slovensko – do Púchova.

Pak už železniční násep opustíme a stoupáme loukami a pastvinami nad Horní Lideč k Pulčínu. Čekají nás krásné výhledy, zastavit se můžeme u kapličky Panny Marie ustavičné pomoci, na trase jsou přístřešky k odpočinku a informační tabule. 4.5 km naučné stezky Pulčínská cesta nás přivede do na rozcestí na okraji Pulčína.

Zde se dle stavu fyzických sil a počasí můžeme rozhodnout pro sestup po červené značce do Francovy Lhoty k autobusu. To ujdeme kolem 8 km. Můžeme ale zvolit trasu daleko zajímavější a projít po červené značce Pulčínem do Pulčínských skal a odtud sestoupit po modré trase do Lidečka. V tomto případě bude mít výšlap délku kolem 10 km. Nouzovou variantou je použití asfaltky, která vede z Pulčína do Lidečka.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme