Search

Hornolidečsko – příroda skutečná i ukrytá v trezoru

Horní Lideč

Dostupnost
jaro, léto, podzim
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Na hranicích čtyř chráněných krajinných oblastí objevte cenné přírodní lokality – louky, lesy, skalní města, říčky i vodní plochy.

Horní Lideč je vhodným výchozím místem výletu. Leží v údolí říčky Senice na železniční trati spojující Českou a Slovenskou republiku, zastavují zde nejen místní spoje, ale i mezinárodní rychlíky.  Nabízíme hned dva zajímavé výlety vedené do tajemných skalních měst.

Ten první vede po naučné stezce „Vařákovy paseky“ z Horní Lidče do Lačnova, prochází skupinami Lačnovských skal a míří k pověstmi opředeným Čertovým skalám v obci Lidečko. Vařákovy paseky jsou místem poznamenaným hrůzami II. světové války, osada byla 2. května 1945 vypálena a 4 lidé následně popraveni. V Lačnově můžete navštívit Muzeum vypálených usedlostí Vařákovy paseky. V jarních měsících v okolí Lačnova vykvétají koberce vzácných šafránů.

Lačnovské skály jsou skalním městem s řadou jednotlivých skalních útvarů typických členitým povrchem, zatímco Čertovy skály tvoří mohutný 25 metrů vysoký skalní blok s délkou 150 metrů.

Pěší trasa z Horní Lidče přes Lačnov do Lidečka k Čertovým skalám je dlouhá 13 km. Z Lidečka do Horní Lidče se můžete přepravit autobusem nebo vlakem. Cykloturisté (horská kola) zvolí trasu tzv. Hornolidečské magistrály, okruh měří 19 km.

Druhý, zhruba 13 km dlouhý výlet vede z Horní Lidče k Pulčínským skalám, které jsou největším a nejkrásnějším skalním městem na Moravě. Stezka vede po žlutém turistickém značení do osady Pulčín (součást obce Francova Lhota), poté pokračuje po červené značce do skalního města. Od skal pak půjdete do Lidečka po modře značené stezce. Do Horní Lidče jezdí autobus či vlak, pěšky po chodníku kolem silnice jsou to necelé 4 km. POZOR – území Pulčínských skal je Národní přírodní rezervací a je nutno dodržovat pravidla pohybu a ochrany přírody.

V Horní Lidči si nenechejte ujít návštěvu Trezoru přírody. Ty nejkrásnější a nejcennější přírodní lokality jsou zachyceny v multimediálním světě. Emotivní videoprojekce baví i vzdělává, interaktivní expozice vtahuje návštěvníky moderní hravou formou do tajů přírodního bohatství příhraničního regionu na východě Moravy. Uvedené trasy nejsou vhodné pro vozíčkáře a kočárky.

Trasa pro pěší – Horní Lideč – Lidečko

Trasa pro cyklisty – Horní Lideč – Lačnov – Lidečko- Horní Lideč

Trasa Horní Lideč – Pulčínské skály – Lidečko

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme