Search

Kelčský Javorník – královna mezi rozhlednami

Rajnochovice

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Výlet k elegantní „královně“ mezi rozhlednami, která stojí na Kelčském Javorníku - nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů.

Unikátní 35 metrů vysoká konstrukce ze žárově zinkované oceli a modřínových lamel nabízí výhledy do okolí již od prvních metrů stoupání na vyhlídkovou plošinu, stojící 30 metrů nad zemí. A jedná se o výhledy skvostné. Při dobré viditelnosti přehlédnete celé Hostýnské vrchy, Moravskou bránu, Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské Beskydy, Javorníky, Chřiby s hradem Buchlovem, Bílé Karpaty, Vizovické vrchy, Drahanskou vrchovinu, dokonce Jeseníky, Povážský Inovec či Malou Fatru.

Na Kelčském Javorníku se příliš nemusíte bát davů lidí. Zejména je to tím, že, na rozdíl od Svatého Hostýna, sem nejezdí autobus a nesmí sem auta, můžete jít pěšky, jet na horském kole či na lyžích. Na Kelčský Javorník vede hned několik značených turistických tras: z Bystřice pod Hostýnem a Chvalčova, od železniční stanice Loukov, od železniční stanice Rajnochovice přes Podhradní Lhotu, z Rajnochovic-Rosošného a ze sedla Tesák. Nejkratší trasy vedou z Rosošného a Tesáku (cca 4,5 km v jednom směru).

Pro zimní období lze doporučit výstup ze sedla Tesák, kam jezdí autobusové linky z Holešova, Bystřice pod Hostýnem, Vsetína a Zlína. Je zde také parkoviště pro osobní auta, zázemí horské chaty Tesák s restaurací (aktuálně prodej jídla s sebou z výdejního okénka, platba jen hotově).

Z Tesáku vede směrem ke Kelčskému Javorníku žlutě značená trasa přes vrch Čerňava (844 m n. m.). Jelikož aktuálně probíhá v okolí Tesáku těžba dřeva a schůdnost značené trasy je výrazně zhoršena, doporučujeme sejít cca 200 metrů severním směrem po silnici vedoucí do Bystřice pod Hostýnem a zde odbočit vpravo na lesní cestu – vede tudy značená cyklotrasa č. 5120 do Rajnochovic. Po cca 500 metrech dorazíte na křížení lesních cest i na žlutou turistickou značku. Ta stoupá lesem přes Čerňavu. O něco delší, ale z hlediska náročnosti snazší alternativou je volba neznačené zpevněné lesní cesty, která vede traverzem po západním úbočí vrchu Čerňava a po necelých 3 km turistickou trasu křižuje. Tu zvolí v létě cyklisté, v zimě běžkaři.

Rozhledna je otevřena celoročně, ale zejména v zimním období, kdy může být konstrukce pokryta zmrazky či ledem, je potřebné zvážit bezpečnostní rizika výstupu. Svačinu si vezměte s sebou, na Kelčském Javorníku není možnost občerstvení, jedinou infrastrukturu tvoří suché záchody. Vstup na rozhlednu je bezplatný, nicméně Podhostýnský region ocení dobrovolný finanční příspěvek na provoz a údržbu rozhledny do zabezpečené „kasičky“ u vstupu na rozhlednu.

Krátká trasa z Tesáku po turistickém značení přes Čerňavu má v jednom směru délku 4,5 km, převýšení 505 m, delší trasa s traverzem 6 km a převýšení 352 m.

Krátká varianta přes Čerňavu https://mapy.cz/s/bemuserole  . Odkaz na mapu – traverzem Čerňavy https://mapy.cz/s/hedurevefo.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme