Search

Kroměříž – Arcibiskupský zámek a skvostné zahrady

Kroměříž

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Kroměříž je klidné město bez hektického spěchu. Po staletí sloužilo jako letní sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů. Díky tomu je to město plné duchovní síly, ale i uměleckých sbírek nedozírné hodnoty. Poznejte a prožijte jeho poklady naplno.

Zhruba před 350 lety město doslova vstalo z popela třicetileté války a získalo svou podobu propojující architekturu, přírodu, umění, technickou vyspělost a lidský um.

Umění ve všech podobách vás obklopí od okamžiku, kdy do Kroměříže vkročíte. Arcibiskupský zámek střeží umělecké sbírky nedozírné ceny čítající přes 130 tisíc položek. Jednotlivé prostory zámku dýchají dobou a událostmi, které se zde odehrávaly. Vzpomeňme například rok 1848, kdy zde probíhal ústavodárný říšský sněm rakousko-uherské monarchie.

Vzácná historická knihovna ukrývá a zpřístupňuje na 90 tisíc svazků všech žánrů. V archivu hudebních partitur nescházejí díla J. Haydna, W. A. Mozarta, Ludwiga van Beethovena a dalších hudebních velikánů. Kroměříž hudbou vždy žila a žije stále, hudební festivaly různých žánrů jsou trvalou součástí života města, hudba se ozývá z oken zdejší konzervatoře nesoucí jméno P. J. Vejvanovského. Je to škola proslulá, studoval zde například jazzový kapelník Gustav Brom.

Obrazová výzdoba zámeckých sálů a zámecká obrazárna vám dopřeje setkání se světově uznávanými mistry. Tizian Vecellio, Lucas Cranach st., Paolo Veronese, Jan I. Brueghel, Luca Giordano, Anthonis van Dyck – to jsou jen některá jména umělců, jejichž díla vás naplní obdivem.

Jedinečností Kroměříže jsou zdejší zahrady. Podzámecká, přiléhající k Arcibiskupskému zámku, je typem krajinářského parku, zatímco Květná zahrada, vybudovaná původně za hradbami města, je unikátní barokní kompozicí plnou symboliky, překvapení a tajemství.

Pěší trasa z vlakového/autobusového nádraží přes Podzámeckou zahradu do Květné zahrady (vč. prohlídky obou zahrad) má délku 5,5 km v jednom směru.

Zahrady můžete navštívit celoročně, zámek pouze v turistické sezóně.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

 

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme