Search

Na Lukov za Albrechtem z Valdštejna

Lukov

12 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Jeden z největších hradů na Moravě s pestrou a zajímavou historií, leží v krásné přírodě Hostýnských vrchů nad obcí Lukov. Jezdí sem autobusy, na okraji lesa pod hradem je parkoviště pro motoristy.

Hrad Lukov je krásná a zvelebovaná hradní zřícenina, která dostala v roce 2016 ocenění Památka roku.

Areál se skládá z Dolního hradu, přístupného ze tří míst a Horního hradu, stojícího na strmé skále. K Hornímu hradu vede zachovalý pilířový most. Hrad v minulosti střídal majitele, mezi ty nejznámější patří český král Karel IV. či slovutný vojevůdce Albrecht z Valdštejna. K jeho působení na Lukově se váže příběh o sňatku s bohatou vdovou Lukrécií Nekšovnou z Landeku. Ta svému nápadníkovi dala za úkol zasadit na hradě strom. Albrecht si vybral dub a v listopadu 1608 jej zasadil. Když se na jaře proutek zazelenal, nic nebránilo, aby v květnu 1609 proběhla slavná svatba. Zatímco manželství trvalo krátce (Lukrécie zemřela v roce 1614), Valdštejnův dub s průměrem kmene přes 530 cm roste u hradu dodnes.

Hrad byl terčem řady útoků, v 15. století byl dobyt a vypálen vojsky uherského krále Matyáše Korvína. Působivé panorama z bitvy si prohlédněte v podzemí. V době třicetileté války hrad ovládli Švédové – ti hrad vyrabovali a zapálili. Hrad byl po opravě užíván do 18. století, na jeho konci byl opuštěn a neobydlen. Lukovu patří i jedno prvenství. V roce 1893 někdejší majitel lukovského panství, hrabě František Seilern, vybavil lyžemi zaměstnance své lesní správy a v témže roce uspořádal na svahu pod hradem Lukovem lyžařské závody. Stalo se tak o dva roky dříve, než krkonošský hrabě Harrach inicioval vznik Českého krkonošského spolku ski.

A také k Lukovu patří pověst o ukrytém pokladu. A možná pravdivá – v roce 2021 bylo nedaleko hradu nalezeno přes 400 mincí ze 14. století.

K cestě do Lukova z krajského města Zlína potřebujete zhruba čtvrthodinku jízdy autem, nebo hodinu jízdy na kole. Cyklotrasa ze Zlína dlouhá 13 km je vyznačena ZDE

Pěším turistům doporučujeme využít autobus do zastávky Lukov-Domov důchodců a odtud po turistickém značení vystoupat k hradu. Jsou to pouhé 2 km.

Občerstvení v turistické sezóně bufet v Dolním hradu, v obci Lukov celoročně.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme