Search

Nápadný kostel, nenápadná zřícenina hradu

Horní Lhota

4.5 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Obec Horní Lhota leží na jižních svazích kopce zvaného Sehrad, na němž od 13. století stával hrad Engelsberg. Dominantou Horní Lhoty je kostel sv. Diviše z počátku 18. století.

Olomoucký biskup Bruno ze Šaumburku nechal ve druhé polovině 13. století vybudovat na ostrožně zvané Vala (551 m n. m.) vybíhající ze Slavického kopce obranný hrad. Hrad byl pojmenován Engelsberg (Andělská hora), ale ve 14. století je označován jako Sehrad nebo Sehradice. Hrad zřejmě sloužil zhruba dvě stovky let, v 16. století je již označován za opuštěný, později se stal zdrojem stavebního kamene, dnes jeho existenci dokumentují terénní úpravy a zbytky zdiva. Zajímavé je jezírko na návrší nedaleko hradu. V minulosti společně s hradní studnou (ta byla zasypána) sloužilo jako zdroj vody a jeho neobvyklá poloha na kopci dala vzniknout řadě pověr a bájí. Například o existenci vodníka či nekonečné hloubce. Při dobrém počasí se z okolí zříceniny dočkáte zajímavých výhledů do krajiny.

V Horní Lhotě si prohlédněte kostel sv. Diviše. Je dominantou obce. Stojí na místě původního kostelíku z 15. století, dnešní podoba vychází ze stavby z r. 1700 a následných oprav a přestaveb v19. století. Oltářní obraz je dílem známého malíře Joži Úprky. Před kostelem stojí cyrilometodějský kříž a kamenný smírčí kříž. K výletu doporučujeme využít autobusovou dopravu do zastávky Horní Lhota-hájenka. Zastavují zde spoje ze Zlína, Slavičína, Valašských Klobouk, Luhačovic či Vizovic. Od zastávky se vydejte po modře značené turistické trase na zříceninu Sehradice, je to něco před 2 km. Od hradu do Horní Lhoty budete pokračovat k rozcestí Hory a poté po zeleně značné turistické trase, která vede k autobusové zastávce v obci. Pokud přijedete autem, zaparkujte v obci a po výšlapu na Sehrad se vraťte stejnou trasou.

Celá trasa je dlouhá necelých 5 km, zvládnete ji s většími dětmi.

V Horní Lhotě je možnost občerstvení.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme