Search

Není Lešná jako Lešná

Lešná u Valašského Meziříčí

Dostupnost
jaro, léto, podzim
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Řada cestovatelů při cestě do Lešné zabloudila. Na mapě Moravy je totiž název Lešná hned dvakrát. Ve Zlíně se tak jmenuje zámek a park s vyhlášenou zoologickou zahradou, o 50 km dál, u Valašského Meziříčí, se jedná o obec, v níž stojí zámek obklopený zámeckým parkem.

Dnešní podoba zámku v Lešné je spojena s životem hraběcí rodiny Kinských. Ti renesanční zámek upravili do současné podoby. Expozice v interiéru zaujmou unikátním malovaným stropem, původní dřevěnou podlahou a mobiliářem z doby, kdy zde hraběcí rodina žila, tj. z přelomu 19. a 20. století. Jedna z expozic je věnována školní výuce. Historické učební pomůcky a metody, k nimž patřily i školní tresty, ukazují, jak vypadala stará škola. Zažijete zde i příběhy spojené se zpracováním dřeva či kamene.

Ojedinělým místem je zámecký park vybudovaný na ploše 7 hektarů. Je osázen pestrou paletou stromů, ale i keřů, zejména azalek a rododendronů, z nichž některé mají více než sto let. Od jara do podzimu je park plný vůní a barev. V zámku i zámeckém parku jsou celoročně pořádány zajímavé sezónní akce a výstavy, velmi oblíbené jsou výukové programy pro školní kolektivy. A rozhodně se jedná o skvělý námět na rodinný výlet.

Výlet je vhodný i pro vozíčkáře – zámek je vybaven plošinou.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme