Search

Ploština – pieta a příroda

Drnovice

17 km
Dostupnost
celoročně
středně obtížný

Na místě původní osady byly nejprve postaveny domy pro přeživší pozůstalé a kaple. V roce 1975 zde vznikl Památník protifašistického odboje, v letech 2020 – 2023 proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce.

Areál vypálené osady Ploština je Národní kulturní památkou, která připomíná 19. duben 1945, kdy zde bylo zabito 24 obyvatel a zapáleno 10 z 12 domů. Původní památník byl rekonstruován a na místě tragédie byla vybudována zcela nová expozice tvořená obnoveným domem a unikátní podzemní stavbou s multimediálním obsahem nazvaným „Tragédie na Ploštině“. Návštěvníci jsou díky tomu doslova vtaženi do dramatických příběhů nedávné historie.

Kromě objektů souvisejících s připomínkou válečných hrůz nabízí Ploština také zážitky pro milovníky přírody. Prostředí okouzlující a uklidňující krajiny ostře kontrastuje s tragickými osudy lidí. Areál leží na hranici Přírodního parku Vizovické vrchy. Necelý kilometr od Památníku vznikla nová rozhledna, která nabízí zajímavé pohledy zejména na Bílé Karpaty.

Ploština je pro turisty rozhodně zajímavý cíl. Můžete se například vydat z obce Drnovice (od zastávky autobusu) k Památníku Ploština, odtud vystoupat na hřeben Vizovických vrchů na rozcestí Pod Svéradovem (pramení zde řeka Vlára) a pokračovat k rozcestí Bařinka. Odtud pak pokračujte na Vařákovy paseky. To je usedlost, která byla vypálena dne 2.5.1945. Na místě původních osady stojí památník, na severním konci obce Lačnov bylo vybudováno Muzeum vypálené osady Vařákovy paseky.  Do Lačnova odbočíte na rozcestí Vrátnice po žlutém turistickém značení, projdete kolem Lačnovských skal, zastavíte se v muzeu a kolem Lačnovských rybníků zamíříte do Horní Lidče. Stezka končí u zdejší železniční stanice. V Horní Lidči se nabízí prohlídka zdejšího Betlému či expozice Trezor přírody. Celá trasa z Drnovic do Horní Lidče je dlouhá 17 km. Trasa tohoto výletu je zde.

Alternativou je ukončení výletu v obci Lidečko u skalního bloku Čertovy skály, tato trasa měří 13 km. Alternativní trasa zde.

Výlet si můžete naplánovat celoročně. Od května do září je Památník otevřen denně kromě pondělka, v období duben až říjen jen o víkendech.

Užitečné informace:

Nevyužívejte trasu z Vysokého Pole na Ryliska, Klementinu (údolím podél Vysokopolského potoka) – cesta je jednosměrná a při střetu dvou automobilů neprůjezdná.

Autobusová zastávka Drnovice – obecní úřad, případně Drnovice – prům. areál, dále pěšky cca 2, 2 km po cestě podle značení NKP/památník Ploština

Jedete na kole nebo jdete pěšky? Možno z několika směrů, kopcovitý terén. V místě k dispozici stojany na kola.

Informace pro vozíčkáře:

Celá expozice je bezbariérová, návštěvnické centrum je na jednom podlaží a pak se odchází rampou ven z objektu. Je to sice mírně do kopečka, ale ne nic zásadního. Ve druhem objektu je výstava i ve druhém podlaží, ale zde je výtahová plošina. Oba objekty jsou doplněny WC pro vozíčkáře.

 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme