Search

Přírodním parkem Rochus

Uherské Hradiště

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Malou exkurzí do minulosti, konkrétně do roku 1680, kdy královské město Uherské Hradiště zasáhla morová epidemie je výlet do přírodního Parku Rochus v okrajové části Uherského Hradiště.

Kaple svatého Rocha

Připomínkou této události je kaple svatého Rocha, stojící na místě původního barokního kostela zasvěceného patronům ochrany před morovými ranami sv. Rochovi, sv. Rozálii a sv. Šebestiánovi. Kaple stojí na úbočí Černé Hory mezi městskými částmi Mařatice a Jarošov v lokalitě, která je nyní známa jako přírodní Park Rochus. V nedávné historii zde bylo vojenské cvičiště, paradoxně se díky tomu zachovaly cenné přírodní biotopy uprostřed intenzivně hospodářsky využívané krajiny.

Skanzen Rochus

V území Parku Rochus je, kromě zmíněné kaple, vybudován Skanzen Rochus, který plní funkci muzea v přírodě a odkazuje k historii uherskohradišťského Dolňácka z přelomu 19. a 20. století.

Územím přírodního parku návštěvníky provází trasa naučné stezky, která nabízí 9 zastavení, která se zabývají ochranou přírody, tradičními odrůdami ovoce, flórou a faunou, ale seznámí je také s historií, poskytnou informace o skanzenu i kapli sv. Rocha.

Okruh je v terénu vyznačen červenobílým čtvercem, výchozím místem je Vinohradská ulice v místní části Mařatice. V dolní části ulice u barevných božích muk je turistický rozcestník, který návštěvníky k Parku Rochus nasměruje. Trasa nejprve pozvolna stoupá úbočím Černé hory ke kapli sv. Rocha. Poté pokračuje ke Skanzenu Rochus a Vinohradskou ulicí se kolem vinných sklípků vrací do výchozího bodu. Tento okruh má délku 4 km.

Od kaple sv. Rocha se k prodloužení výletu nabízí zhruba 1 km dlouhá odbočka po polní cestě k nepřehlédnutelné rozhledně na telekomunikační věži Rovnina. Zvláště při pěkném počasí je to tip pro milovníky dalekých výhledů – údolní niva řeky Moravy i pohoří Chřiby jsou odtud jako na dlani, vidět bývá i Pálava, Jeseníky, Vizovické vrchy či Bílé Karpaty. Z Rovniny je pak možné sejít do Uherského Hradiště po zeleně značené trase Cyrilometodějské stezky přes Výšinu sv. Metoděje. Takto budete mít v nohách kolem 9 km.

K výchozímu bodu výletu, do Vinohradské ulice, je to z centra Uherského Hradiště zhruba 1,5km, lze využít autobusovou linku na zastávku Mařatice-Mesit.

Mapa trasy

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme