Search

Provodov – zázračná voda a tajemný Rýsov

Provodov

9 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Provodov leží v půli cesty ze Zlína do Luhačovic. Z obou měst sem jezdí autobusy, a je dostupný i pěším turistům po žlutě značené turistické trase spojující obě města.

Když si na počátku 18. století provodovská mlynářka vyléčila oči omýváním v prameni vody prýštícím na úbočí kopce Brda v místě zvaném Maleniska a následně se uzdravili další lidé, byl to impulz k založení poutního místa, které podpořil i luhačovický hrabě Serenyi. Dřevěnou kapli brzy nahradila kaple kamenná a v 19. století zde byl postaven kostel Panny Marie Sněžné. Jeho oltářní obraz zobrazuje kojící Matku boží, což je námět v našich zeměpisných šířkách zcela ojedinělý. Ojedinělá je i křížová cesta, která stoupá podél lesní pěšiny. Je věnovaná zdejším obyvatelům a poutníkům padlým v I. světové válce.

Z Luhačovic či Zlína jezdí autobus do zastávky Provodov-Maleniska. Po žlutě značené turistické trase je to do Luhačovic 8 km. Z Maleniska se nabízí prodloužit výlet ke zřícenině hradu Starý Světlov (1,5 km po zelené značce) a do Luhačovic pokračovat po modré značce (celkem 9 km). Odkaz na mapu ZDE.

Další zajímavostí v Provodově je strmý vrch Rýsov (536 m n. m.). Na jeho úbočí leží pískovcové skalisko, nazývané Čertův Kámen. Je rozbrázděno četnými rýhami, jsou v něm důlky, trhliny, kterým se říká čertovy pece či čertovy vidličky. Je to dle pověsti místo, kde pekelník pojídal jalovice, ovce a drůbež, které kradl v okolí. Na nepřístupném Rýsově stávala ve středověku dřevěná pevnost. Přes Rýsov prochází zeleně značená trasa Naučné stezky „Pod Starým Světlovem“. Ze silnice vedoucí z Provodova do Březůvek na konci obce odbočíme doleva. Zhruba 1 km nejprve polní a posléze lesní cestou směřujeme ke skále. Od ní můžeme vystoupat až na hřeben, kde jsou roztroušeny další, ale daleko menší skály, nebo pokračovat po hřebeni na Oberský vrch, kde stávalo keltské hradiště. Doporučujeme žlutě značenou trasu ze Zlína-Kudlova, autobusová zastávka Kudlov-Myslivna (místní říkají „Na Pinduli“). Tento výlet je dlouhý 5 km v jednom směru. Odkaz na mapu ZDE.

Možnost občerstvení na trase.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme