Search

Pustevny, Radhošť i základní kámen Národního divadla

Pustevny

13 km
Dostupnost
celoročně
středně obtížný

16. května 1868 byla v Praze položením základních kamenů dovezených z různých symbolických míst Čech a Moravy slavnostně zahájena stavba Národního divadla. Kámen číslo 1 byl vylomen z památné moravské hory, z Radhoště.

Na staveništi divadla kámen 5. května 1868 osobně převzal František Palacký a mimo jiné pronesl tato slova: „Z posvátného Radhoště, který z vysokosti své panuje nad krajinou rozsáhlou, odevzdávám vám z útrob mohutné hory jeho vytesaný kámen, co příspěvek ku posvátné svatyni… Přijměte jej co důkaz utěšené pravdy, že Morava, Čechy, jak odjakživa byly, tak i nadále věčně budou spojeny….“

K soudržnosti Slovanů nabádá také nápis nad vstupem do kaple sv. Cyrila a Metoděje, která stojí na samém vrcholku Radhoště: “Milujte se, Slované, a sjednoťte se u víře, kterou zde hlásali svatí Cyril a Methoděj”.

Naším tipem je pěší hřebenová túra vedoucí ze sedla Pustevny přes vyhlídku Cyrilka, kolem sochy Radegasta na vrchol Radhoště s následným klesáním do Rožnova pod Radhoštěm. Místo, odkud byl vyňat základní kámen Národního divadla, se jmenuje Zaryje a najdete je několik stovek metrů před vrcholem Radhoště. Je označeno informační tabulí Naučné stezky a kovovou tabulkou.

Zeleně značená trasa výletu z Pusteven mírně stoupá k vyhlídce Cyrilka, poté plochým hřebenem vede na Radhošť. Z Radhoště pak budete klesat po červeně značené trase do Rožnova pod Radhoštěm. Při dobré viditelnosti si užijete skvělé výhledy do krajiny – jak na okolní hory, tak i do údolí.

Možnost občerstvení na trase.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme