Search

Romantický a drsný hrad Brumov

Brumov-Bylnice

4 km
Dostupnost
jaro, léto, podzim
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Hrad Brumov dlouhá léta střežil přístup do Vlárského průsmyku, odkud přicházelo nebezpečí z tehdejších Uher. Spolu s Městským muzeem v Podzámčí přinášejí pohled do dávné historie města a okolí.

Historické centrum Brumova je městskou památkovou zónou. Prohlédněte si náměstí s cennými sochami, zajímavý je kostel sv. Václava ze 13. století u hřbitova, na hřbitově pak stojí památkově chráněný centrální kříž.

K památkové zóně patří také zřícenina původně románského hradu Brumova, který patří k nejstarším hradům v naší zemi. Hrad v minulosti střežil důležitý Vlárský průsmyk, kudy nyní vede cesta na Slovensko. Hrad, ačkoliv byl z velké části pobořen a poničen požárem, rozhodně stojí za návštěvu. Projdete zachovalá sklepení horního hradu z 1. poloviny 16. století, uchovaly se i starší části hradu ze 14. století. Ve sklepeních je stálá expozice o historii hradu se vzácnými archeologickými nálezy a expozice CHKO Bílé Karpaty. Kromě toho je z něj krásný pohled do okolí a také poskytuje skvělou atmosféru akcím, které se zde v sezóně pořádají.

Od hradu vede do města ulice Podzámčí. V bývalé panské vile sídlí Městské muzeum a Městské informační centrum, které poskytne rady a tipy na výlety do okolí, třeba ke Hložecké kapli či na židovský hřbitov. Expozice muzea jsou zaměřeny hlavně na život lidí v okolí brumovského hradu. Předměty typické pro tradiční řemesla a vybavení domácnosti doplňuje zajímavá výstava historických žehliček a různých technických zařízení, která se žehlením či praním souvisejí. Najdete zde i pamětní síň místního rodáka, spisovatele Ludvíka Vaculíka.

Na výlet do Brumova-Bylnice, zejména s dětmi, doporučujeme cestu vlakem po trase tzv. Masarykovy dráhy (Horní Lideč – Bylnice). Trasa vede i dvěma tunely, ten v Návojné patří k nejdelším v zemi. Z obou zastávek (Brumov a Brumov-střed) je to k hradu cca půl hodiny chůze. Motoristé najdou parkování pod hradem. Autobusová zastávka se jmenuje Brumov-Bylnice, MEZ TRIODYN. Cyklisté přijedou do Brumova-Bylnice po mezinárodní cyklostezce BEVLAVA.

Výlet lze zvládnout i s dětmi na kočárku, s dopomocí a dílčími omezeními je vhodný i pro vozíčkáře (ti mají vstup na hrad zdarma).

Možnost občerstvení na trase.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme