Search

Výlet na rozhlednu Maruška v Hostýnských vrších

Hošťálková

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Výlet do přírody v okolí sedla Troják v Hostýnských vrších.

Rekreační lokalita Troják

Název Troják je odvozen od historických hranic tří katastrů, které se zde setkávají, dnes se jedná o hranice okresů Vsetínského, Zlínského a Kroměřížského, chcete-li obcí Hošťálkové, Držkové a Rajnochovic. Turisté zde najdou zázemí v podobě ubytování a stravování, ale také sem jezdí autobusy, je zde možnost parkování pro motoristy. Je to odtud kousek k malebné rozhledně Maruška či k prameni řeky Dřevnice, která zásobuje vodou velkou část Zlína.

K prameni Dřevnice

Dřevnice, pramenící pod vrchem Troják, je levostranným přítokem Moravy a se svou délkou 42,3 km patří spíše k menším řekám. Ale i tak je významná. Na jejím horním toku byla v 70. letech minulého století na katastrech obcí Hrobice, Trnava a Kašava vybudována vodní nádrž Slušovice, která slouží především jako zdroj pitné vody pro Zlínsko. K prameni Dřevnice je to z Trojáku kousek. Vydáte se lesem po žlutě značené turistické trase, po jednom kilometru chůze narazíte na odbočku k prameni.

Z Trojáku k rozhledně Maruška

Zpět na hřeben se dostanete po modře značené odbočce, vrátíte se k Trojáku a můžete pokračovat k rozhledně Maruška. Z Trojáku jsou to dva kilometry pohodlné chůze. Rozhledna je pěkně řemeslně zpracovaná, stavěli ji mistři tesaři z Hošťálkové. Není nikterak mohutná, přesto nabízí velmi pěkný kruhový výhled. Zcela jistě vám neunikne pásmo Veřovických vrchů, masiv Radhoště, hřeben Javorníků či blízké Vizovické vrchy. A severním směrem pak silueta štíhlé věže – rozhledny na Kelčském Javorníku. Velmi blízko, něco přes kilometr po hřebeni, je pak další vyhlídkové místo – odlesněný vrch Bludný ozdobený vzrostlým solitérním javorem.

Na rozhlednu Maruška z Hošťálkové

Na Marušku se nemusíte vydat jen z Trojáku. Skvěle jako výchozí místo poslouží obec Hošťálková. Odtud vedou k rozhledně dvě trasy – jednak modře značená turistická stezka, nebo zeleně značená naučná stezka Tesák. Obě mají délku zhruba 5 km a jejich spojením se vytvoří 10 km dlouhý okruh. Půlka trasy do kopce, druhá z kopce.

Místo šťastného návratu

Pro milovníky netradičních motivů k cestování máme drobnou zajímavost. U Marušky před meteorologickou stanicí stojí „místo šťastného návratu“ – velký kámen s dotykovým „hladícím“ bodem. Traduje se, že ten, kdo se bodu dotkne, znovu se sem šťastně vrátí.

Odkaz na mapu.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme