Search

S dětmi do muzea – v Napajedlích

Napajedla

7 km
Dostupnost
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Město Napajedla leží v krajině kdysi osídlené lovci mamutů a v toku času se stalo významným šlechtickým sídlem i průmyslovým centrem.

Napajedla leží na rozhraní tří národopisných oblastí – Slovácka na jihu, Hané na severu a Valašska na východě. V minulosti tudy procházely významné kupecké stezky. Historii zachycuje názorně Muzeum Napajedla. Dozvíte se zde vše podstatné z historie města, prožijete příběhy výroby motorů v továrně Slavia, ale i osudy podniku Fatra, který zde byl založen v roce 1935 na popud československé vlády firmou Baťa. Předválečná výroba byla zaměřena zejména na plynové masky. V poválečném sortimentu podniku byla i výroba hraček, které se díky invenci designérů Fatry Napajedla staly nadčasovými legendami. Součástí jejich expozice je také Hřiště hraček, které je místem, které baví jak děti, tak dospělé.

Od poloviny 17. století až do roku 1989 patřila Napajedla mezi lázeňská místa. Na úpatí vrchu Maková vyvěrá minerální pramen s obsahem solí a sirovodíku, tato voda byla základem léčby zejména chorob žaludku a ledvin. Fungování lázní negativně ovlivnil provoz železniční trati, která vede přes lázeňský areál, i těsné sousedství továrny Fatra. Pramen je aktuálně volně přístupný.

Dominantní stavbou města je barokní zámek postavený v druhé polovině 18. století architektem Františkem Antonínem Grimmem. Zámek má dnes soukromé majitele, je využíván především jako hotel a místo pro společenské akce a oslavy. Prohlídky historických sálů jsou možné po předchozím objednání.

Turistům doporučujeme 2 km (v jednom směru) dlouhý výšlap na vrch Maková. Od železniční stanice vede červeně značená turistická trasa nejprve zástavbou „baťovských“ domků u podniku Fatra. Pak kolem pramene Slanica, kde dříve bývaly léčebné lázně, směřuje do lesa a stoupá k vrcholu, ze kterého jsou při dobré viditelnosti výhledy nejen na Napajedla, ale i na údolní nivu řeky Moravy, na Otrokovice a Zlín. Trasa je TADY.

Zpět se vraťte stejnou trasou a od pramene Slanica zamiřte do městského centra k prohlídce Muzea Napajedla a zámku.  Trasa je TADY.

Výlet si můžete naplánovat po celý rok, zámek Napajedla má turistickou sezónu v měsících červenec, srpen a od října do prosince. Muzeum Napajedla je otevřeno po celý rok, s dílčím omezením od října do dubna.

Vycházka na Makovou není vhodná pro vozíčkáře, ale Muzeum Napajedla je bezbariérově přístupné a má i parkoviště pro invalidy. Zámek je s dílčím omezením přístupný pro vozíčkáře (k výtahům vedou tři schody, které je nutno překonat s dopomocí, příp. vyžádat předem nájezd).

 

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme