Search

Slovácké Miramare a zvěrokleštiči

Bojkovice

14 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Muzeum Bojkovska nabízí řadu zajímavých expozic, v nichž neschází historická škola, expozice Kopanic, místní řemesla, včetně zvěrokleštičství, které zde mělo velmi silné kořeny a věhlas. Po prohlídce památek se vydejte na turistický výšlap.

Nepřehlédnutelnou dominantou Bojkovic je zámek Nový Světlov. Je natolik podobný zámku Miramare, který stojí v italském Terstu, že se mu říká Slovácké Miramare. Ale nejedná se o napodobeninu, její autor, architekt Eduard Kuschee, jej postavil o 4 roky dříve, než vyrostlo slavné italské „dvojče“. Pro návštěvníky je zámek přístupný během letních prázdnin (stav v r. 2022), pokud zde neprobíhají kulturní akce či svatby (podmínky se občas mění, je dobré ověřit si přístupnost na webu www.zameksvetlov.cz).

V Bojkovicích si nenechejte ujít návštěvu Muzea Bojkovska. Nabízí zajímavé expozice z dávné i docela nedávné historie města a života v něm, včetně zdejších řemesel a cechů. Zcela unikátní je expozice věnovaná dnes již zaniklému řemeslu zvěrokleštičskému, pozoruhodná je i ukázka bydlení v Kopanicích, historická škola, či bydlení z 50. let minulého století. Muzejní expozice ukazuje také zajímavý pohled na svět víry a náboženství. V případě zájmu lze předem domluvit také komentovanou prohlídku nedalekého kostela sv. Vavřince, který byl postaven v 17. století v raně barokním slohu na místě původního kostela ze století patnáctého. Milovníci dalekých výhledů mají na výběr. Buď se vydají severním směrem po modře značené turistické trase kolem vyhlídky Vranovy Žleby a dále přes Přečkovice do Luhačovic. 10 km dlouhou trasu zvládnou i větší děti.

Nebo vyrazí na jih, přes Krhov do Žítkové. V Krhově lze vystoupat na rozhlednu Na Skalce s krásnými výhledy na Chřiby a Bílé Karpaty, v Žítkové si můžete dopřát prohlídku Muzea poslední žítkovské bohyně (nutno objednat předem). Tato trasa je náročnější, s odbočkou k rozhledně je dlouhá téměř 15 km.

Možnost občerstvení v Bojkovicích.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme