Search

Starý Světlov, ožívající obr mezi hrady

Podhradí

9 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Zřícenina hradu Starý Světlov je zajímavým turistickým cílem. Leží nedaleko lázeňského města Luhačovice a je skvělým tipem na zajímavou vycházku.

Starý Světlov je více než 500 let vnímán jako zpustlý, ale jeho zřícenina má stále své kouzlo přitahující milovníky historie a dávných příběhů. Byl to ve své době jeden z největších hradů vybudovaných na strategickém místě v blízkosti uherské hranice. Jeho historie pamatuje, podobně jako nedaleký hrad Engelsberg, polovinu 13. století. Kopec, na kterém byl hrad postaven, není nikterak strmý, o to mohutnější a hlubší jsou obranné příkopy, které hrad obklopovaly. Jádro hradního paláce je zřetelně zachováno v podobě kamenných zdí, proběhly a dále zde probíhají restaurační a konzervační práce, které mají stabilizovat zdivo a ochránit ceněnou kulturní památku pro další generace.

Výchozím místem výletu je obec Podhradí. Autobusové spoje sem z Luhačovic (od nádraží či od pošty) jezdí zhruba každou hodinu. Při chůzi obcí si všimněte roubené kaple sv. Zdislavy, historické dřevěné zvoničky, kamenného smírčího kříže. V horní části Podhradí můžete otestovat vodu ze studánky Sirčena. Cesta vzhůru ke hradu je od Sirčeny značena převážně dřevěnými šipkami. Ze dřeva jsou vyřezány také figury lesních zvířat a ptáků u odpočivadla zhruba kilometr před hradem. Ke Starému Světlovu budete přicházet kolem studánky nazvané Sojsínka, tak k ní se váže lidová pověst. Po prohlídce hradu se zpět vraťte po modře značené turistické trase. Vede do Luhačovic přes Pozlovice (je zde zastávka autobusu jezdícího do Luhačovic). Výšlap z Podhradí na Starý Světlov je dlouhý 2,5 km, cesta zpět do Pozlovic dalších 3,5 km, celá trasa s návratem do centra Luhačovic pak měří 9 km.

Možnost občerstvení v Pozlovicích a Luhačovicích.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme