Search

Tucet tras na Vartovnu

Jasenná

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Vizovické vrchy nabízejí řadu zajímavých turistických tras, motivací může být výlet na vrch Vartovna s atraktivní rozhlednou. Vartovna patří k rozhlednám, které nabízejí dokonalý kruhový výhled do krajiny.

Slova varta či vartovat v dnešním mluvě příliš nepoužíváme, častěji se říká hlídka nebo hlídkovat. Ale v historických pramenech a názvech se s vartováním setkáme. Svědčí o tom jméno vrchu Vartovna (651 m n. m.) ve Vizovických vrších, o němž je známo, že zde držívali stráž portáši, jejichž hlavním úkolem byla ochrana hranic od nájezdů Tatarů, Turků a kuruců. Portáši měli v nedaleké Jasenné svou stanici, jejich velitelem byl i fojt Jiří Mikuláštík. Jeho socha zdobí prostranství v blízkosti historického fojtství v centru obce.

Na Vartovně v současnosti nestojí portášské hlídky, ale 37 metrů vysoká rozhledna, která byla postavena podle návrhu zlínského architekta Ivana Bergmanna. Elegantní stavba má tvar kovového válce zasazeného do kamenné podesty.  Spirálově zatočené schodiště vede na zastřešenou vyhlídkovou plošinu ve výšce 35 metrů, k jejímu dosažení je potřeba vystoupat něco přes dvě stovky schodů.

Při dobré viditelnosti uvidíte nejen okolní Vizovické vrchy, ale také Vsetínské a Moravskoslezské Beskydy, Chřiby, Hostýnské vrchy. Dohlédnout můžete do Zlína, na hrad Buchlov či vrcholky Malé Fatry.

Pro turisty je skvělou zprávou výborná dostupnost Vartovny. Značené turistické trasy či naučné stezky k ní vedou prakticky ze všech směrů, takže je možné naplánovat výlety různé délky a náročnosti. Seninka, Leskovec, Valašská Polanka, Prlov, Pozděchov, Bratřejov, Ublo, Jasenná, Syrákov, Liptál, Vizovice, Vsetín – to je výčet obcí a měst, z nichž se můžete na Vartovnu vydat. Leskovec, Valašská Polanka, Vizovice a Vsetín nabízejí možnost využití vlakového spojení, ostatní místa pak autobusovou dopravu, resp. parkování pro motoristy.

Rozhledna stojí v katastru obce Seninka, odkud je to na Vartovnu nejblíže, něco přes dva kilometry, k výšlapu po žlutě značené turistické trase od obecního úřadu potřebujete kolem hodiny. O něco delší trasy (3–4 km) vedou ze sedla Syrákov, z Liptálu či Jasenné. Výlet můžete odstartovat také v Pozděchově, Prlově, Bratřejově, Uble, Leskovci či ve Valašské Polance, pak počítejte s 5 až 8 km chůze. Vartovna leží zhruba v polovině trasy mezi Vizovicemi a Vsetínem, z obou těchto měst je to k rozhledně 11 až 12 km.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme