Search

Valašské Klobouky – od dřevěnic k secesi

Valašské Klobouky

Dostupnost
léto
nenáročný

Zatímco dřevěnice patří k tradiční lidové kultuře, secesní architektura je spojena s působením zdejšího rodáka, architekta Huberta Gessnera. Navíc Valašské Klobouky leží v kouzelné krajině lákající k výletům do přírody.

Valašské Klobouky jsou pozoruhodnou městskou památkovou rezervací, ve které najdete renesanční stavby, barokní objekty, roubené valašské dřevěnice, ale i architektonické skvosty z období secese. Ty postavil zdejší rodák, rakousko-uherský architekt Hubert Gessner. Tzv. Brattmannova vila je dokonce první secesní stavbou na českém území. V průběhu roku jsou realizovány komentované prohlídky jak secesní architektury, tak i prohlídky památkově chráněných dřevěnic.

O historii města vypovídají expozice Městského muzea, které sídlí v budově bývalé renesanční radnice, u muzea stojí středověký kamenný pranýř, jeden z nejstarších v ČR.

Okolí města nabízí řadu možností pro zajímavé výlety. Doporučujeme výšlap na dřevěnou rozhlednu Královec stojící na stejnojmenném vrchu (655 m n. m.). Také se můžete setkat s názvem „Rozhledna Na Finiši“ nebo „Rozhledna Cyrila Bureše“. Červeně značená turistická trasa vede z náměstí, k rozhledně jsou to 3 km. Zvolit můžete také trasu Naučné stezky Královec, která tvoří cca 6,5 km dlouhý okruh vycházející a končící na železniční stanici Valašské Klobouky. Obě trasy zvolna stoupají k rozhledně, která umožňuje krásné výhledy do okolí. Jako na dlani budou pod vámi Valašské Klobouky, severní směr patří hřebenu Vizovických vrchů, od jihovýchodu k jihozápadu se rýsují vrcholy Bílých Karpat včetně populárního Vršatce. Od rozhledny stezky pokračují k rekreačnímu středisku Královec s možností občerstvení. Pro návrat do Valašských Klobouk doporučujeme zvolna klesající zeleně značenou turistickou trasu, která je vedena paralelně s naučnou stezkou. Vede mimo jiné loukami, na kterých rostou vzácné druhy středoevropských orchidejí.

Tipy na další zajímavé lokality, výlety, ale i pestré akce získáte v Městském turistickém informačním centru na Masarykově náměstí.

Trasa 1

Trasa 2

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme