Search

Z Velkých Karlovic na Soláň

Velké Karlovice

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Velké Karlovice nabízejí spoustu zajímavého k poznávání, navíc leží v krásné přírodě Javorníků a Vsetínských Beskyd. Dnešní tip na výlet nabízí 10 km dlouhou trasu pro pěší turisty, při níž nabídneme seznámení se zajímavými místy, chůzi v přírodě s krásnými výhledy.

Výchozím místem bude Turistické informační centrum ve Velkých Karlovicích, které sídlí v bývalém kupeckém domě, který kromě informací nabízí také expozici místního muzea. Je zajímavá, věnujte jí hodinku času. Pokud vám okolní objekty budu připomínat scény ze seriálu Doktor Martin, pak jste se nemýlili – velká část tohoto seriálu je situována právě do Velkých Karlovic do okolí kostela Panny Marie Sněžné, který stojí na dohled od informačního centra. Ten si rozhodně prohlédněte, barokní stavba postavená z jedlového dřeva bez použití hřebíků či jiných kovových spojovacích prvků si to zaslouží.

Pokud přijedete do Velkých Karlovic vlakem, pak pro tento výlet zvolte stanici Velké Karlovice zastávka a hned od ní se vydejte po žlutě značené trase do Jezerného.

Obcí budete procházet po nedávno dokončené cyklostezce, po cestě si zcela jistě všimnete náhrobků židovského hřbitova. Údolím Jezerné budete zvolna stoupat k romantickému lesnímu jezeru, které okouzlilo i Karla Jaromíra Erbana a inspirovalo jej k napsání pověsti O Karlovském jezeře.

Od jezera, které je asi 4 km od výchozího bodu, bude stezka stoupat zalesněným terénem již příkřeji na hřeben Vsetínských Beskyd do sedla Pod Kotlovou. Zde žlutě značenou trasu opustíme a budeme poslední 4 km pokračovat na Soláň. Čekají nás již cestou výhledy na Moravskoslezské Beskydy, ten nejkrásnější pak z „valašského Olympu“ bájné hory Soláň. Na Soláni si prohlédněte galerii dřevěných soch, zavítejte do Turistického informačního centra Zvonice Soláň, které slouží také jako galerie a místo konání řady zajímavých akcí. A taky zde naleznete možnost občerstvení v některém z místních horských hotelů či horských chat. Borůvkové knedlíky, halušky či valašská kyselice jsou přitom sázkou na jistotu.

Zvonice je výchozím bodem Naučné stezky přes hřeben Soláň, která zahrnuje celkem deset zastavení, kterým dominují sochy především valašských autorů vytvořených v minulých letech na Soláni během sochařských sympozií. U každého zastavení stojí kámen s krátkou pověstí ve valašském nářečí. Nepřehlédnutelné sochy zachycují nejen vybájené postavy z pohádek a pověstí, ale i původní obyvatele při práci nebo tanci. Délka celého okruhu naučné stezky je pouhých pět kilometrů, je vhodná pro nenáročný rodinný třeba i s dětmi. Galerii v přírodě je možné navštívit v každém ročním období.  Pokud není sníh, zvládnete to s opatrností i s kočárkem.

Pro zpáteční cestu ze Soláně zvolte autobus. Kdo má ještě dost sil, zvolí sestup 6 km dlouhou zeleně značenou trasou.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme