Search

Za sv. Antonínem a výhledy do Fryštáku

Fryšták

6 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Jedním z nejvíce oblíbených a uctívaných svatých jak ve světě, tak u nás je sv. Antonín Paduánský. Ten je, mimo jiné, patronem cestujících, horníků a pekařů, snoubenců, manželů a rodin. Často také bývá vzýván při hledání ztracených věcí.

Zcela jistě znáte řadu lidí, kteří jsou nositeli jména Antonín a určitě si vybavíte řadu kostelů, kapliček a soch tohoto světce. Velmi známý je poutní areál na sv. Antonínku nedaleko Ostrožské Lhoty, za pozornost stojí funkcionalistický kostel sv. Antonína v Míškovicích od „baťovského“ architekta F. L. Gahury či novorománský kostel sv. Antonína v centru obce Dolní Bečva. Relativně nedávno (v roce 2019) byla na severovýchodním okraji města Fryšták na výletním místě zvaném Skalka postavena tvarově zajímavá kaple sv. Antonína. Hlavním stavebním materiálem jsou cihly, kaple má podobu štíhlého válce. Není nikterak výstřední, přesto upoutá vaši pozornost. A současně ladí s okolní krajinou.

Na výlet se vydejte z fryštáckého Náměstí Míru. Po zeleně značené trase Andrýskovy naučné stezky se z náměstí vydáte kolem východní strany kostela sv. Mikuláše, projděte ulicí Hornoveskou, pak trasa zamíří přes lávku na ulici Korábovou. Pohodlně projdete k malému rybníku na okraji města. Za rybníkem odbočte přes potok a jděte 250 metrů vzhůru přes louku. Pak na asfaltové cestě odbočte vpravo a po dalších 250 metrech chůze jste u cíle. Kromě kaple a skaliska zde najdete také odpočivadlo s lavicemi k sezení.

Varianta pro vozíčkáře a kočárky: Po odbočení z ulice Hornoveské na ulici Korábovou nepokračujte po značené trase, ale odbočte na chodník vedoucí na ulici Pod Skalkou. Pozvolným stoupáním dosáhnete po kilometru chůze cíle.

Při pěkném počasí se můžete těšit na krásné výhledy do krajiny – jak na Fryšták, tak ke Zlínu či na hřeben Vizovických vrchů. Trasa z náměstí ve Fryštáku ke kapli Na Skalce je dlouhá v jednom směru necelé 3 km, zvládnete ji i s většími dětmi. Variantní trasa je vhodná pro vozíčkáře a kočárky. Možnost občerstvení na trase.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme