Search

Za učitelem národů do Uherského Brodu

Uherský Brod

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Jan Amos Komenský, kterého s oblibou označujeme jako učitele národů, patří k významným filosofům, učencům a spisovatelům 17. století. Uherský brod je jedno z míst, kde J. A. Komenský působil a zdejší Muzeum J. A. Komenského patří k těm, která by měl navštívit každý.

Již samotná cesta od dopravního terminálu vlakové a autobusové dopravy může být zajímavá. Do městského centra a dále k muzeu vás povede žlutě značená turistická trasa. Cestou si na Masarykově náměstí prohlédněte obelisk Via Lucis, zastavte se v turistickém informačním centru pro inspiraci k prohlídce či dalším návštěvám města, třeba ojedinělé Planetární naučné stezky.

Pak již zamiřte do Muzea Jana Amose Komenského. To sídlí v historických prostorách bývalého městském hradu. Muzeum je koncipováno v souladu se zásadami, které Jan Amos Komenský nejen hlásal, ale také prosazoval a využíval. Jsou to např. pravidla o názornosti, přiměřenosti a systematičnosti vzdělávání, či výuce od jednoduššího ke složitějšímu.

Muzeum se může pochlubit novou expozicí, s vypovídajícím názvem Na jevišti světa. Jan Amos Komenský a jeho doba. Expozice rozložená ve čtyřech sálech, je veřejnosti zpřístupněna od března 2022. Zcela jistě vás osloví multimediální instalace, obrazy, data o životě filosofa. Samostatným okruhem je pak dlouhodobá expozice z historie Uherskobrodska, která nabízí pohled na Uherský Brod v proměnách času a historické sbírky nazvané Starožitnosti Uherskobrodska. K muzeu také patří expozice Rolnického domu a hospodářství čp. 57 v obci Vlčnov a stálá expozice Mundus Comenii v nizozemském Naardenu.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme