Search

Zážitky na Hostýně i pod Hostýnem

Bystřice pod Hostýnem

9 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Tato témata na vás čekají v Bystřici pod Hostýnem. Zdejší zámek, patřící v minulosti potomkům slavného generála Laudona, byl mj. svědkem doby, kdy město poskytovalo zázemí lazaretu pro napoleonské vojáky. Dnes jsou zde expozice městského muzea.

V muzeu se seznámíte jak s obdobím napoleonských válek, tak zejména s historií zdejších cechů, s výrobou keramiky i proslulých modelů ohýbaného nábytku, mezi nimiž vyniká legendární židle Thonetka č. 14, které bylo vyrobeno více než 50 mil. kusů. Rozhodnutí firmy Thonet vybudovat v Bystřici pod Hostýnem továrnu na výrobu ohýbaného nábytku (dnes firma TON), mělo pro město podobný efekt, jak aktivity Tomáše Bati ve Zlíně. Tradiční výroba zde běží od roku 1861. Zážitkem je exkurze do továrny, dosud nejslavnějším návštěvníkem byl císař František Josef I., který exkurzi absolvoval v r. 1897.

Součástí názvu města je hora Hostýn, nejznámější místo Hostýnských vrchů. Hostýn je spojen s legendou o záchraně zdejších obyvatel před nájezdem Tatarů ve 14. století. V současnosti je vrchol Hostýna jedním z nejvíce navštěvovaných poutních míst v ČR, které používá název Svatý Hostýn.  Z Bystřice pod Hostýnem vedou na Hostýn značené turistické trasy. Modře značená trasa vychází od autobusového nádraží, červená trasa od železniční stanice. Obě trasy mají délku cca 4,5 km. Na Svatém Hostýně si můžete projít trasy dvou křížových cest, seznámit se s expozicemi Svatohostýnského muzea, vystoupit na kamennou rozhlednu Františka Josefa I. Centrem poutního místa je barokní bazilika Nanebevzetí Panny Marie. V terénu jsou dosud zřetelně viditelné zbytky valů z doby, kdy na vrcholu Hostýna stávalo keltské oppidum. V poutním areálu je možnost ubytování a stravování v poutních domech a penzionu.

Návštěvníci Svatého Hostýna mohou využít pravidelné autobusové linky. Pro výjezd auty jsou na odstavném parkovišti v Bystřici pod Hostýnem prodávány v omezeném množství jednorázové povolenky.

Dostupnost pro vozíčkáře se liší dle místa výletu. Do muzea v Bystřici se dostanou bez problémů,  v podniku TON na ně připraveni nejsou. Na Svatém Hostýně je pro vozíčkáře dostupné ubytování, stravování i přístup do baziliky.

Trasu výletu najdete TADY.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme