Search

Živé muzeum gobelínů a výlet do Zašové

Valašské Meziříčí

11 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Gobelíny se ve Valašském Meziříčí vyrábějí od roku 1908, zasloužil se o to zakladatel zdejší gobelínky akademický malíř Rudolf Schlattauer. Jeho podobizna vítá návštěvníky u vstupu do manufaktury společně s tváří prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Zručnost, představivost a trpělivost – to jsou vlastnosti nezbytné pro ruční výrobu koberců a gobelínů a v Živém muzeu gobelínů se na vlastní oči přesvědčíte, co to znamená v každodenní praxi. Nahlédnete pod ruce zručným gobelínkářkám, v klapotu ručních stavů a dalších stojů můžete obdivovat tajemství výroby dech beroucích uměleckých děl. Poznáte materiály, techniku a nástroje, seznámíte se základními pojmy, které výroba gobelínů zahrnuje. Navíc si můžete sami vyzkoušet základní postupy nutné k výrobě gobelínů. Zážitek umocní osvěžení ve stylové kavárně pojmenované po zakladateli gobelínky.

Rudolf Schlattauer začal s výrobou gobelínů v roce 1898 v Zašové, později, v roce 1908, ve Valašském Meziříčí založil Jubilejní zemskou gobelínovou a kobercovou školu. Na ni navazuje dnešní Moravská gobelínová manufaktura.

Do Zašové se můžeme od gobelínky vydat na zajímavý turistický výlet. Od Parku Botanika, ležícího v sousedství gobelínky, se vydáme po trase naučné stezky Jana Karafiáta, která nás souběžně s červeně značenou turistickou trasou vyvede jihovýchodním směrem nad město. Jan Karafiát je autorem známé knihy pro děti „Broučci“ a působil v evangelickém kostele ve Velké Lhotě.

U Veselského vleku nad Skiareálem Veselá naučnou stezku opustíme a budeme po modře značené turistické trase klesat do obce Veselá (součást Zašové), projdeme kolem kostela sv. Martina, zamíříme do údolí Rožnovské Bečvy a do centra Zašové. Zde v bývalém klášteře trinitářů byla zřízena první Schlattauerova dílna pro výrobu gobelínů. Trasa je dlouhá 11 km.

Pro výlet se sportovním dětským kočárkem lze zvolit upravenou trasu, která vede převážně po zpevněných cestách a je dlouhá 10 km. Ze Zašové do Valašského Meziříčí se vrátíte vlakem nebo autobusem.

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme