Search

Zlatá růže a obří sekvojovec

Velehrad

10 km
Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
středně obtížný

Velehradský areál je nejen cílem poutníků, ale také vyhledávaným turistickým cílem. Z Velehradu vedou cyklostezky a turistické trasy do malebného pohoří Chřiby, které je plné zajímavostí. Jednou z nich je mohutný sekvojovec rostoucí v Břestku-Chabaních.

Velehradská bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje a přilehlý areál patří mezi nejvýznamnější poutní místa nejen v ČR, ale i v Evropě. Dokládá to mimo jiné vyznamenání Zlatou růží, které bazilice a dalším 6 chrámům udělil papež Jan Pavel II.

Klášter založený na Velehradě cisterciáky v polovině 13. století má za sebou pohnutou historii. Byl několikrát zpustošen a znovu vystavěn. Stalo se tak v době husitské, i během třicetileté války. Na konci 17. století kostel vyhořel a v následné přestavbě získal dnešní rozměry a podobu. Opakované obnovy dávají nahlédnout do stavebních slohů, kterými je velehradská bazilika ovlivněna – od původního románského, přes gotiku a renesanci až k baroku. Nejlépe je to viditelné v podzemí baziliky. Je zde nejen pozoruhodná sbírka dochovaných románských fragmentů původní baziliky, ale také expozice Martyrion, která připomíná mučedníky víry 20. století. Také je zde k vidění již zmíněná Zlatá růže, která má nejen symbolickou hodnotu, ale také je zajímavým zlatnickým dílem.

Prohlídku poutního areálu a podzemí baziliky doporučujeme absolvovat s průvodcem. Informace, vstupenky, ale také občerstvení jsou k dispozici v informačním centru, které sídlí ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje. www.velehradinfo.cz

Bazilika je celoročně přístupná s výjimkou bohoslužeb, duchovních či kulturních akcí.

Turistům doporučujeme výšlap do podhůří Chřibů: Po červeně značené trase s řadou výhledů do krajiny se z Velehradu vydejte přes Nový Dvůr do obce Břestek k unikátnímu stromu – sekvojovci obrovskému. Jeho původní domovinou je americký kontinent, v Břestku-Chabaních jej v polovině 19. století vysadil hrabě Zikmund II. Berchtold. S průměrem kmene přes 6 m se jedná o nejtlustší sekvojovec u nás, také výška přes 30 m je úctyhodná.

Zpět do Velehradu se vraťte stejnou trasou. Výlet tam a zpět je dlouhý cca 10 km dlouhý. Trasa je vhodná pro pěší i pro cykloturisty (horská nebo trekingová kola). Možnost občerstvení na trase.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme