Search

Zlín – nejen továrna a město v zahradách

Zlín

Dostupnost
celoročně
vhodné pro rodiny s dětmi
nenáročný

Zlín byl v období rozvoje a růstu firmy Baťa nazýván „malou Amerikou v centru Evropy“. Poznejte jeho slavnou historii i zajímavou současnost, v níž baťovský odkaz stále žije.

Město v zeleni či Baťovo město – to jsou nejčastější přídomky, které se spojují s krajským městem Zlínem.

Ale Zlín je také město univerzitní, město sportu, město filmové, město cestovatelské. Ve Zlíně-Malenovicích stojí hrad ze 14. století, ve Zlíně-Kostelci jsou lázně s léčivými minerálními prameny, golfové hřiště, o kousek dál v Lešné pak jedinečná zoologická zahrada. Navíc je Zlín městskou památkovou zónou funkcionalismu. Zlín je prostě jiný, než většina měst v ČR!

Příběhy a unikáty „batovského“ Zlína najdete hned na několika místech. Tím prvním je zlínský „mrakodrap“, v době svého vzniku druhá nejvyšší budova v Evropě. Z terasy v 16. podlaží budete mít Zlína jako na dlani. Svézt se můžete originálním výtahem upraveným jako kancelář šéfa firmy. Tuto službu poskytuje Muzeum jihovýchodní Moravy sídlící ve 14-15 Baťově institutu. Rozhodně musíte vidět muzejní expozici Princip Baťa – včera fantazie, zítra skutečnost“. Zde získáte představu o tom, jak vypadalo ševcovské řemeslo „před Baťou“, jak se změnilo na průmyslový obor, jaká byla filozofie podnikání a rozvoje firmy. Sbírka obuvi ze všech kontinentů je druhou největší kolekcí obuvi na světě, nechybí ukázky zlínské filmové tvorby, rozsáhlá expozice cestovatelské dvojice Hanzelka – Zikmund dokonale doplňuje prostor muzea plný multimediálních i kontaktních prvků.

Z muzea zamiřte do Památníku Tomáše Bati, kterým architekt František Lydie Gahura, spolutvůrce moderní tváře Zlín, geniálním způsobem charakterizoval odkaz Tomáše Bati. Ten je ve Zlíně živý i díky Univerzitě Tomáše Bati. Studenti jsou inspirováni a motivováni baťovským odkazem, přesvědčit se o tom můžete například v galerii G18, která je studentskou kulturní platformou.

Trochu stranou „baťovského“ Zlína leží Zoo Zlín. Je situována do parku obklopujícího romantický zámek Lešná. Zlínská zoo díky promyšleným expozicím citlivě zasazeným do přírodního prostředí patří k nejlepším zoo v Evropě a dlouhodobě je v desítce nejnavštěvovanějších míst v ČR.

Trasa ve Zlíně

Trasa ze Zlína do ZOO Zlín

Projekt Cestuj a poznávej Východní Moravu byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme