Search

Šachova synagoga

Příční 135, 769 01 Holešov

Holešov

Šachova synagoga v Holešově ze 16. století patří k několika málo synagogám s dochovanou tzv. polskou výzdobou. Tato unikátní památka židovské kultury je zpřístupněna veřejnosti. V hlavním sále upoutá především krásně kovaná mříž kolem řečniště z 18. století. V budově prezentuje historii Židů na Moravě expozice s názvem „Židé a Morava. Během letních prázdnin zde tradičně probíhá Týden židovské kultury.
Duben - Říjen
Expozice

Šachova synagoga v Holešově je světovým unikátem. Jedná se o jedinou synagogu polského typu, která se zachovala v původní podobě. Pojmenovaná je po rabínu Sabbatai ben Meir ha Kohenovi zvaném jako Šach. Ten je pochován v Holešově na židovském hřbitově. Synagoga slouží muzejním účelům od roku 1964.

Komentovaná prohlídka synagogy představuje veřejnosti nejen interiér synagogy, ale seznamuje také s historií židovství, židovskou kulturou a zvyklostmi. Prostoru synagogy dominuje kované řečniště v hlavním sále. V prvním patře se nachází expozice Židé a Morava, která seznamuje veřejnost s historií Židů na Moravě. Ve druhém patře se nachází unikátní studovna rabína Šacha. Mimo nejvzácnější knihy zde můžete obdivovat dřevěný strop z roku 1737 s přírodními motivy. V České republice studovna v jiné synagoze neexistuje.

V Holešově se každoročně koncem července koná Festival židovské kultury HA-MAKOM Holešov – týdenní série koncertů, přednášek a představení. Součástí jsou ochutnávky židovské kuchyně i komentované prohlídky Šachovy synagogy. Odkaz na festival www.zidovskyfestival.cz/.

Šachova synagoga – otevírací doba

Šachova synagoga v Holešově je veřejnosti přístupná v období duben – říjen. V dubnu o sobotách a nedělích od 9.00 do 17.00 (s polední pauzou). V květnu – říjnu od úterý do neděle od 9.00 do 17.00. Prohlídky probíhají vždy v celou hodinu. Pro předem objednané skupiny je možnost prohlídky synagogy také v období listopad – březen. Aktuální informace k otevírací době na www.holesov.info/misto/3-sachova-synagoga.

Nenechte si ujít ani další unikátní místa na Východní Moravě, inspirujte se na www.vychodni-morava.cz/kultura/.

Turistické cíle

Slovácko
Staré Město
Muzeum bonsají Isabelia
Celoročně
Expozice
Slovácko
Staré Město
Terárium v KOVOZOO
Celoročně
Expozice
Slovácko
Topolná
Muzeum v přírodě Topolná
Celoročně
Muzeum
Slovácko
Staré Město
Muzeum veteránů
Celoročně
Muzeum
Slovácko
Staré Město
Muzeum kovářství
Celoročně
Muzeum
Kroměřížsko
Kroměříž
Květná zahrada Kroměříž
Celoročně
Slovácko
Korytná
Rozhledna Obecnice
Celoročně
Rozhledna
Slovácko
Nivnice
Rozhledna U Trojice
Celoročně
Rozhledna

Kontaktujte nás

Napište svůj požadavek a my se Vám co nejdříve ozveme