Tradiční nápoje

Nápoje v různých podobách jsou součástí každodenního života, ale také vypovídají o kultuře a tradicích regionu. Východní Morava je v tomto ohledu pestrá, jako region samotný. Skvělá vína se produkují na Slovácku, zdejší slivovice a další ovocné destiláty mají skvělou pověst daleko za hranicemi naší vlasti, totéž platí o pivu. Devizou Východní Moravy jsou pak prameny a studánky s pramenitou a mnohde až zázračně léčivou vodou. NA ZDRAVÍ!

Tradiční nápoje

Za vínem na Východní Moravu

Slovácko voní a chutná během celého roku. Téměř v každé vesnici probíhají košty vína, slivovice, pravých domácích zabijaček a klobásek  nebo  vynikajících  koláčků  plněných  tvarohem a sypaných drobenkou. Tu pravou atmosféru zažijete při koštování (ochutnávání) místního skvělého vína, kterou podkreslí pěkné moravské písničky. Ty si zazpíváte za doprovodu místních cimbálových muzik.

Za vínem se můžete vydat také po vinařských cyklostezkách.

Za vínem na Východní Moravu

Putování za pivem na Východní Moravu

Pivo je součástí tradiční nápojové kultury našich zemí. Při cestách Východní Moravou můžete ochutnat řadu značek piva vyráběného místními pivovary, většina z nich patří do skupiny tzv. minipivovarů, které je možné sdružit do čtyř pivních tras. Na Hanácké trase najdete 1. selský pivovárek, Pivovar Černý Orel, Pivovar Maxmilián a Záhlinický pivovar. Známý Jarošovský pivovar, Pivovar Janáček, Pivovar Slavičín-Hrádek a Pivovar Bylnice leží na Karpatské trase. Na Zlínské trase najdete Pivovar Chmelnice, Harley Pub, Pivovar Malenovice a Pivovar Vraník. Nejvíce pivovarů pak leží na Valašské trase - Pivovar Valášek, Karlovský minipivovar Pod Pralesem, Rožnovský pivovar, Pivovar Bon, Krásenský pivovar a Pivovar Holendr.

Přehlednou mapu Minipivovarů Východní Moravy si můžete stáhnout ZDE.

Putování za pivem na Východní Moravu

Destiláty

Na Východní Moravě se setkáte s fenoménem moravské gastronomie  – se  slivovicí.  Už  několik  let  má  dokonce  své muzeum.  Expozice Slováckého muzea, která se věnuje  historii  domácí  výroby ovocných destilátů na moravsko-slovenském pomezí, sídlí ve Vlčnově. Moderní postupy a způsoby průmyslové výroby a další zajímavosti můžete vidět také v Návštěvnickém centru Vizovice (R. Jelínek). 

Destiláty

Voda

Voda je hlavní podmínkou existence života na Zemi. O to více si ceníme množství pramenů a studánek, kterými je Východní Morava známá. Minerální prameny umožnily vznik léčebných lázní, lesní studánky, které naleznete ve všech pohořích Východní Moravy, zase dávají příležitost k osvěžení při turistických výletech. Mnohé prameny svou zázračnou silou daly vzniknout legendám a také vedly k založení řady poutních míst, například v Zašové u pramene Stračka,  Svatého Hostýna, Provodova, Svaté Vody u Malenovic, Chladné studny u Vizovic, Hory sv. Klimenta aj.

Voda